Reality

Podívejte se na chátrající lihovar, z ruin vyrostou moderní byty

4. únor 2017 četba na 1 minutu
Výroba zde nefunguje již řadu let

Výroba zde nefunguje již řadu let

Foto: Zuzana Zelenková

Smíchovský lihovar v Praze chátrá už řadu let. Bourat by se měl co nejdříve, zahájení výstavby totiž developer plánuje už příští rok. Na místě starých budov vyroste moderní bydlení.

Podnik založili Samuel Fischel a Adolf Resembau jako továrnu na líh a potaš v roce 1880. Někteří kronikáři zmiňují lihovar rodiny Fischlů už v roce 1836. Na přelomu 19. a 20. století se řadil mezi sedm největších pražských lihovarů. Po komunistickém puči přešel podnik do rukou státu. Roku 1957 se z nevyužívané části potašovny stává octárna.

FOTOGALERIE

Lihovar má dostat novou podobu Tak by stavba měla vypadat Už brzy na místě lihovaru vyrostou nové byty

Potaš

Uhličitan draselný, látka, která se využívá při výrobě skla, v textilním a papírenském průmyslu, ale také jako umělé hnojivo, nebo do hasicích přístrojů.

Nejstarší budovy pocházejí z konce 30. let 19. století. Ústřední objekt areálu je z roku 1907. Líh a ocet se zde nevyrábí už 16 let a od té doby areál o rozloze 2,2 hektaru chátrá. V současnosti patří firmě Zlatý lihovar, která tam plánuje výstavbu 620 bytů.

V objektu je památkově chráněná budova varny a komín, nic z toho se nesmí zbourat. Ve varně architekti počítají se zbrusu novou restaurací. Přímo v místě nebudou chybět obchody, zahrady, nebo třeba kavárny. Další nové obchodní plochy plochy mají být v okolí Smíchovského nádraží.

Z obou stran areálu vedou rušné silnice. Z jedné strany je to Strakonická, z druhé ulice, po které se jezdí převážně autobusy a tramvaje. Od hluku a nečistot má novou výstavbu chránit pás zeleně, ale i dvojitá izolace.