Pojišťovny musí začít zohledňovat životosprávu, říká expert

Václav Bunc

Václav Bunc

Foto: Jan Rasch

Kuřák, alkoholik, ale i člověk, který má problémy způsobené jiným vědomým zanedbáváním aktivnějšího způsobu života, musí mít jiné podmínky pro zdravotní pojištění než ti, kteří o své zdraví rozumně pečují. Jinak je současný systém pojištění postupně odsouzen ke kolapsu, říká sportovní expert profesor Václav Bunc z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.

„Pokud se nepromítne moje chování do placení pojistného – chovám-li se nevhodně, mám vyšší pojištění a platím si to sám –, pak je to problém. Princip solidarity je jistě do určité míry správný, ale je nemožné, aby se tak nakládalo s celým pojištěním," říká profesor Bunc.

Jde přitom podle něj o to, aby pojistný systém stimuloval lidi k „aktivnímu pohybu", protože především současná mladá generace mu odvyká. Apeluje současně na rodiče, kteří dětem musí rozumnou míru pohybu vštěpovat.

„Zároveň tu pořád vidím nevyužitou šanci školy. Je přece v každé větší obci, má většinou specializovaného člověka na tělocvik. Kdyby učitelé byli v tomto smyslu i doškolováni, měli by se toho ujmout a stát se jakýmsi informačním centrem nejen pro děti, ale i pro dospělé. Základní problém je v tom, že pokud nebudete informovat a vzdělávat rodiče, pohyb se k dětem nedostane," vysvětluje renomovaný expert.

Celý rozhovor s profesorem Václavem Buncem přinese týdeník Dotyk, který vychází ve čtvrtek 14. 7. večer.

#galerie|3796744#