"My, níže podepsaní požadujeme přejmenování Letná Obchodní centrum, dříve také Paláce Stromovka, na Obchodní centrum Jiřího Káry. Tento název by měl odkazovat na historii oblasti, kdy se v budově, která stála na místě budoucího obchodního centra, oženila v roce 2000 hvězda Prahy 7 Jiří Kára," píše se v petici, která je určena radnici Prahy 7 a na internetu nasbírala záhy po svém zveřejnění bezmála sedm set "lajků".

Jiří Kára se stal svého druhu internetovou legendou poté, co se na Youtube objevil záznam z jeho svatebního obřadu z roku 2000, kterého se zúčastnil opilý, doprovázen neméně opilými, možná i nadrogovanými kumpány. Záznam, pořízený pravděpodobně profesionálním svatebním kameramanem, se totiž stal svého druhu velice působivým tragikomickým dokumentem života lidí z okraje společnosti, včetně přehlídky pražského argotu.

Zdroj: Youtube

Na internet se video dostalo zřejmě bez Károva vědomí tak, že někdo ukradl a vložil na Youtube jednu z jeho kopií. Velice rychle vzbudilo celonárodní pozornost, a dostalo se i do celostátních médií - jeho záznam odvysílala například televize Nova. Média zaujal i příběh samotného Jiřího Káry, jehož časopis Reflex charakterizoval jako "pražskou máničku první generace tuzemských uživatelů drog" (Kára se narodil v roce 1960).

Právě Reflex zpracoval v roce 2010 obsažnou reportáž o Kárově životě, poukazující na to, že život bývalých mániček, které se dostaly k drogám ještě v hlubokém socialismu (způsobem zachyceným například v románu Radka Johna Memento), není zdaleka tak veselý, jak působilo samotné video.

Už v době, kdy Reflex svou reportáž uveřejnil, byl totiž Kára posledním ze svatebčanů, jenž ještě zůstával naživu. Všichni čtyři zúčastnění svatební svědci byli po smrti, na níž měly ve všech případech největší podíl právě drogy a alkohol. Naživu nebyla ani Károva žena Blanka, kterou rok po svatbě někdo zmlátil tak, že tři dny na to v nemocnici následkům zranění podlehla. Kára sám za její zbití podle Reflexu stíhán nebyl, protože se našel svědek, jenž dosvědčil jeho nevinu.

Samotný Jiří Kára už je v současnosti údajně také po smrti, přičemž mohl zemřít někdy v roce 2014 - tato zpráva se objevila na internetu, ale není potvrzena žádným oficiálním zdrojem.

Video z Károvy svatby, na jehož zveřejnění si on sám stěžoval s tím, že mu "znemožňuje najít práci, protože ho všichni znají", však v té době už dávno žilo v podobě nesčetných memů a nápodob. Ty se na rozdíl od Reflexu nezaměřovaly na tragickou stránku osudu lidí propadlých drogám, ale těžily naopak z nechtěné komičnosti celé situace.

Například výrok, kterým Kára hned v patnácté vteřině zoufale nahání telefonem opozdilého svědka: "Děléééj, už jste tady měli bejt čtyři minuty, ty magore!", se stal názvem speciálních facebookových stránek, věnovaných Károvu fenoménu a zveřejňujících memy na jeho adresu. Vznikly také webové stránky, pojmenované podle dalšího Károva frekventovaného výroku Jirikara.cz/#mamtovpici, kde si lze přehrát nejznámější "hlášky z videa". Kárově osobnosti se věnoval i nejeden internetový blog.

Petice, na níž upozornil například publicista a producent Tomáš Baldýnský, je dalším příspěvkem k tomu, aby příběh Jiřího Káry nebyl zapomenut.

Centrum vzniká v holešovickém trojúhelníku

Letná obchodní centrum je multifunkční obchodně-administrativní projekt, který vzniká v místě takzvaného Holešovického trojúhelníku, sevřeného ulicemi Veletržní a Strojnická.

Centrum má zahrnovat supermarket se servisní pasáží, obchody, restaurace, fastfoody a kavárny. Investorem centra je akciová společnost Holešovický Trojúhelník, za níž stojí developer Lordship. Obchodní dům má stát na pozemku, kde byli za druhé světové války shromažďováni Židé k deportacím. Radnice Prahy 7 se s investorem shodla, že finančně podpoří Památník ticha na železničním nádraží Bubny, který tuto nešťastnou historii připomíná. Přispět by měly stejnou měrou, do částky jednoho milionu korun.