Právník Šťovíček stále věří, že Sáblíková časovku v Riu pojede

Táňa Králová | 2. 8. 2016

Šanci, že Martina Sáblíková pojede olympijskou časovku v Riu, odhaduje právní zástupce Českého olympijského výboru Jan Šťovíček padesát na padesát. „Jsem optimista. Definitivně to budeme vědět v pondělí či úterý příštího týdne," řekl Šťovíček v rozhovoru pro Dotyk.

Mezinárodní cyklistická unie (UCI) minulý čtvrtek oznámila, že kvůli dopingové kauze nebude v Riu ruská cyklistka Olga Zabelinská. „To nám hraje do karet. Rusové se ale určitě pokusí vyloučení Zabelinské a dalších dvou cyklistů zvrátit. Tento týden podají odvolání k Mezinárodní sportovní arbitráži (CAS). Nepředpokládám ovšem, že by uspěli," uvedl Šťovíček.

Vyloučení Rusky Zabelinské z olympiády v Riu nahrává Martině Sáblíkové.


Mezinárodní cyklistická unie (UCI) může místo uvolněné po Rusce Zabelinské, držitelce bronzové medaile z Londýna, přerozdělit. „Ještě je ve hře jedno místo, protože startu se vzdala také jedna ze zemí. Pánové z Českého olympijského výboru (ČOV) a předseda Českého svazu cyklistiky jsou už v Riu a v tomto směru vyvíjejí diplomatické aktivity," poznamenává Šťovíček. Ten do dějiště letních olympijských her odlétá ve čtvrtek.

Zatím neví, kdo další se uchází o uvolněná místa. „UCI není úplně transparentní. Každopádně je to neočekávaná situace. Na to, že by došlo k masivnímu vyloučení sportovců jedné národnosti, jako se stalo u Ruska, nejsou žádná kritéria," uznává expert na sportovní právo.

„Pokud se nepodaří smír touto cestou, pak se obrátíme na soud," předesílá Šťovíček. Jak dodává, pro prestiž ženské i celé cyklistiky a olympijského hnutí by bylo neocenitelné, kdyby Sáblíková jela. „Její případ je velmi sledovaný i v zahraničí," říká právník Šťovíček.

O co v něm jde? Rychlobruslařka se domnívala, že si devátým místem v redukovaném pořadí časovky na loňském mistrovství světa zajistila olympijský start. Při zveřejnění kvalifikovaných zemí však vyšlo najevo, že ČR žádné účastnické místo nezískala. Cyklistický svaz podle všeho pracoval s mylným výkladem kritérií, uvedla agentura ČTK. Česká strana se od té doby snaží všemi možnými cestami dosáhnout toho, aby mohla Sáblíková v Brazílii startovat. Dokonce za ni orodoval prezident Miloš Zeman, jenž napsal dopis šéfovi Mezinárodního olympijského výboru Thomasi Bachovi se žádostí o divokou kartu. Zatím marně.

Martina Sáblíková přesto v pátek odletěla do Ria, aby trénovala. Protože stále nemůže být součástí české oficiální výpravy, využívá podmínek pro přípravu stranou olympijského ruchu a dosavadní přípravu si se svým týmem nemůže vynachválit, informuje na svém webu.

Tagy Česká tisková kancelář Český olympijský výbor Český svaz cyklistiky Londýn Martina Sáblíková Mezinárodní olympijský výbor Miloš Zeman Olympijské hry Rusko Thomas Bach