Právník Šťovíček stále věří, že Sáblíková časovku v Riu pojede

Martina Sáblíková má za sebou úvodní dny svého pobytu v dějišti Olympijských her v Riu de Janeiru.

Martina Sáblíková má za sebou úvodní dny svého pobytu v dějišti Olympijských her v Riu de Janeiru.

Foto: http://www.martina-sablikova.com

Šanci, že Martina Sáblíková pojede olympijskou časovku v Riu, odhaduje právní zástupce Českého olympijského výboru Jan Šťovíček padesát na padesát. „Jsem optimista. Definitivně to budeme vědět v pondělí či úterý příštího týdne," řekl Šťovíček v rozhovoru pro Dotyk.

Mezinárodní cyklistická unie (UCI) minulý čtvrtek oznámila, že kvůli dopingové kauze nebude v Riu ruská cyklistka Olga Zabelinská. „To nám hraje do karet. Rusové se ale určitě pokusí vyloučení Zabelinské a dalších dvou cyklistů zvrátit. Tento týden podají odvolání k Mezinárodní sportovní arbitráži (CAS). Nepředpokládám ovšem, že by uspěli," uvedl Šťovíček.

Vyloučení Rusky Zabelinské z olympiády v Riu nahrává Martině Sáblíkové.


Mezinárodní cyklistická unie (UCI) může místo uvolněné po Rusce Zabelinské, držitelce bronzové medaile z Londýna, přerozdělit. „Ještě je ve hře jedno místo, protože startu se vzdala také jedna ze zemí. Pánové z Českého olympijského výboru (ČOV) a předseda Českého svazu cyklistiky jsou už v Riu a v tomto směru vyvíjejí diplomatické aktivity," poznamenává Šťovíček. Ten do dějiště letních olympijských her odlétá ve čtvrtek.

Zatím neví, kdo další se uchází o uvolněná místa. „UCI není úplně transparentní. Každopádně je to neočekávaná situace. Na to, že by došlo k masivnímu vyloučení sportovců jedné národnosti, jako se stalo u Ruska, nejsou žádná kritéria," uznává expert na sportovní právo.

„Pokud se nepodaří smír touto cestou, pak se obrátíme na soud," předesílá Šťovíček. Jak dodává, pro prestiž ženské i celé cyklistiky a olympijského hnutí by bylo neocenitelné, kdyby Sáblíková jela. „Její případ je velmi sledovaný i v zahraničí," říká právník Šťovíček.

O co v něm jde? Rychlobruslařka se domnívala, že si devátým místem v redukovaném pořadí časovky na loňském mistrovství světa zajistila olympijský start. Při zveřejnění kvalifikovaných zemí však vyšlo najevo, že ČR žádné účastnické místo nezískala. Cyklistický svaz podle všeho pracoval s mylným výkladem kritérií, uvedla agentura ČTK. Česká strana se od té doby snaží všemi možnými cestami dosáhnout toho, aby mohla Sáblíková v Brazílii startovat. Dokonce za ni orodoval prezident Miloš Zeman, jenž napsal dopis šéfovi Mezinárodního olympijského výboru Thomasi Bachovi se žádostí o divokou kartu. Zatím marně. 

Martina Sáblíková přesto v pátek odletěla do Ria, aby trénovala. Protože stále nemůže být součástí české oficiální výpravy, využívá podmínek pro přípravu stranou olympijského ruchu a dosavadní přípravu si se svým týmem nemůže vynachválit, informuje na svém webu.