Historie

Před 50 lety vznikl dopis 99 pragováků, považovaný za jeden ze "zvacích"

18. červenec 2018 četba na 12 minut
Dopis 99 pragováků posloužil Sovětům jako jeden z argumentů, "ospravedlňujících" srpnovou invazi vojsk, ilustrační foto

Dopis 99 pragováků posloužil Sovětům jako jeden z argumentů, "ospravedlňujících" srpnovou invazi vojsk, ilustrační foto

Foto: archív

Dne 18. července 1968 byl odeslán takzvaný dopis 99 pragováků, který šedesát zaměstnanců tohoto pražského podniku sepsalo ve dnech 15. až 17. července téhož roku. Dopis posloužil jako jeden z argumentů, jimiž později Sovětský svaz ospravedlňoval srpnovou vojenskou invazi do Československa. Vzpomínka na dopis je stále živá, mimo jiné proto, že je často používán v politických diskusích k nařčení oponentů, že jejich konání "připomíná 99 pragováků". 

Dopis 99 pragováků se tak stal spolu s dalším, tentokrát už otevřeně "zvacím" listem ze začátku srpna, podepsaným pěticí čelních komunistických funkcionářů ve složení Vasil Biľak, Alois Indra, Antonín Kapek, Drahomír Kolder a Oldřich Švestka, jedním z hlavních argumentů, jimiž sovětské politbyro později zdůvodnilo vojenskou invazi pěti států Varšavské smlouvy do Československa.

Vzpomínka na dopis stále žije

Signatáři Dopisu 99 pragováků byli sice po potlačení demokratizačního procesu a takzvané normalizaci na začátku 70. let po nějakou dobu oslavováni státní propagandou jako hrdinové, ale od 80. let vzpomínka na ně spíš bledla, mimo jiné proto, že tehdejšímu režimu nepřipadalo příliš taktické se k tomuto aktu otevřeně hlásit. V Pragovce se sice objevila bronzová plaketa, která signatáře dopisu oslavovala, ale nijak výrazně připomínáni nebyli.

Zmíněná plaketa však do dějin i přesto ještě jednou razantně promluvila, byť úplně jinak, než její iniciátoři a tvůrci pravděpodobně zamýšleli. Stalo se to v době listopadových událostí roku 1989, kdy se začala komunistická diktatura v Československu hroutit. Bezprostředním spouštěčem revoluce se staly události z pátku 17. listopadu, kdy komunistické bezpečnostní složky uzavřely a zmlátily na pražské Národní třídě stovky protestujících vysokoškolských studentů. Ještě o víkendu vstoupily pražské vysoké školy do stávky (jako první to udělala už v sobotu pražská DAMU) a od pondělí pak začaly probíhat v odpoledních a večerních hodinách na Václavském náměstí velké protestní manifestace, jichž se účastnily tentokrát už desítky tisíc demonstrantů.

Na jedné z těchto demonstrací, konkrétně na té, jež se konala v pátek 24. listopadu, vystoupil i dělník z Pragovky. Pronesl jen krátký projev o několika větách, který však zakončil výrazným zvoláním: "A tu bronzovou plaketu 99 podpisů z Pragovky strhneme z naší fabriky při pondělní generální stávce!"

"Celý svět exploduje. Bouchnu pěstí do stolu, všichni řveme, i laskavý pan profesor Palouš má ústa dokořán, Jirka Černý se v úžasu chytá za hlavu, Kamila Moučková se chraptivě směje, přestože tady v místnosti nám Stanislav Milota zakázal i šeptat - aby naše řeči nešly přes mikrofony rovnou na náměstí. Píšu si: Nejlepší věta manifestace," vzpomínal později na tento okamžik účastník tehdejších událostí, redaktor Mladého světa Michal Horáček ve své knize Jak pukaly ledy (Horáček, který spolu s hudebním skladatelem Michaelem Kocábem založil v roce 1989 iniciativu Most usilující o zprostředkování dialogu mezi tehdejší mocí a disidentskou opozicí, popisoval dění v pražském paláci Melantrich, v němž v té době sídlilo koordinační centrum Občanského fóra, hlavní hybné síly listopadové revoluce. Při poslední prezidentské volbě byl jedním z kandidátů, pozn. red.).

Dvouhodinové pondělní generální stávky, která proběhla 27. listopadu 1989 mezi 12. a 14. hodinou na celém území tehdejšího Československa, ve všech městech a obcích, ve většině továren, podniků a institucí, se pak podle průzkumu Ústavu pro výzkum veřejného mínění zúčastnilo asi 75 procent všech dospělých občanů. 

Ani v současnosti není vzpomínka na dopis 99 pragováků mrtvá. Dnes ji ale používají zejména příznivci vládnoucí politické garnitury, a to nejčastěji v situaci, když se k této garnituře kriticky vyjádří nějaká veřejná iniciativa, popřípadě když žádá o splnění určitých požadavků. Právě tehdy často uslyší, že se "chová jako 99 pragováků". 

Když tak v roce 2012 podepsalo 300 veřejně známých lidí (například kardinál Miloslav Vlk, religionista Tomáš Halík nebo scenárista a herec Zdeněk Svěrák) petici "Nevylučujme se z Evropy", která vyzývala premiéra Petra Nečase, aby se Česko přidalo k paktu EU o rozpočtové stabilitě, reagoval na to tehdejší hradní vicekancléř a pozdější vydavatel konspirátorského webu Protiproud Petr Hájek tvrzením, že podle jeho prvního dojmu šlo "o typickou pátou kolonu, která má v zájmu protivníka rozložit zemi zevnitř".

"Pak jsem si uvědomil, že tak vážné to není, že se to spíše podobá Antichartě. Ostatně mnohá jména by tomu napovídala. A jejich pozdější výmluvy, že vlastně ani nevědí, co podepisovali, to by na to také sedělo… Nejvíce mi to svým duchem asi připomíná ´slavný´ dopis 99 pragováků z července 1968 do Sovětského svazu. Psali, že to takhle nejde dál, že Československo musí zůstat součástí socialistického tábora," prohlašoval tehdy Hájek.

Podobně zareagovala letos v únoru nezisková organizace Institut Václava Klause (Hájek byl mimochodem dřív Klausův blízký spolupracovník) na dopis křesťanských aktivistů, kteří v té době vyzvali papeže Františka, aby neprodlužoval mandát pražskému arcibiskupovi a českému primasovi Dominiku Dukovi. Křesťanští aktivisté vytýkali Dukovi příklon k nacionalismu a ke krajní pravici a také to, že se víc než církví zabývá mocí. Podle Institutu Václava Klause tím navázali "na nejhorší udavačskou tradici českých dějin, která v našich dějinách obvykle předznamenávala rozvrat, společenské tragédie a cizí nadvládu".

"Sto českých laiků napsalo do Vatikánu papeži, aby neprodlužoval mandát pražskému arcibiskupovi Dominiku Dukovi. Mělo být těch signatářů o jednoho méně a podobnost s 99 pragováky z roku 1968 by byla dokonalá," napsal 13. února 2018 v tiskové zprávě Institut Václava Klause.

PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 2/2
DALŠÍ ČÁST

Akční letáky