Před 73 lety zemřel Heinrich Himmler, nejurputnější propagátor čisté Třetí říše

Vůdce nacistických jednotek SS Heinrich Himmler. (Snímek z roku 1942)

Vůdce nacistických jednotek SS Heinrich Himmler. (Snímek z roku 1942)

Foto: ČTK

Ačkoli spáchal jedny z nejhorších zločinů v dějinách lidstva, spravedlivý proces nikdy nepodstoupil. Řeč je o Heinrichu Himmlerovi, bývalém vedoucím gestapa a organizátorovi hromadného vyvražďování nejen židovského obyvatelstva. Právě dnes uplynulo 73. výročí jeho smrti v německém Lüneburgu. Život si vzal sám, pohřben je neznámo kde.

Vzorný manžel, laskavý milenec i starostlivý otec. Také ale masový vrah. Slova odborníka na válečné zločince Stanislava Motla zní jako neuvěřitelný protimluv, pravdou nicméně je, že možná právě proto Himmerova rozporuplná osobnost nikdy nepřestala přitahovat historiky.

Zdeňka Šimáková.

Zdeňka Šimáková: Byla to hrůza, když Němci přijížděli na motorkách do centra

Muž, jenž byl zodpovědný za smrt statisíců lidí, vypadal spíše jako učitel, rozhodně ne jako šílenec. Ačkoli pravidelně nařizoval bez mrknutí oka popravu stovek Židů, z pohledu na krev se mu údajně dělalo nevolno. A hlavně se, když už šlo do tuhého, zřekl hlavních nacistických myšlenek a chtěl životy nevinných ušetřit.

S letadlem Bücker C4 na vojenské letecké akademii. „Učili jsme se, jak se létá ve trojici, ve čtveřici, v páru, barevná označení a názvy letadel. To všechno nás učili letci z Anglie.“ Hradec Králové, 1947

Mukl nesmí mít emoce. Nepřežil by s nimi, vypráví bývalý letec Antonín Zelenka

Příběh ctižádostivého říšského velitele SS, který prý mimochodem mluvil pěti jazyky a jehož hrob dosud nebyl nalezen, však napsal více kapitol.

Vzorný manžel, hrdý Němec

Himmler přišel na svět v Mnichově v roce 1900 do nábožensky silně zaměřené rodiny. Vystudoval gymnázium i vysokou školu, po nich pak nastoupil do společnosti na výrobu hnojiv. V té době se v něm poprvé začala projevovat silná nacionalistická povaha, když Národně socialistické německé dělnické straně (NSDAP) pomáhal v neúspěšném pokusu o převrat, dodnes známém jako pivní puč.

Nepovedené puče

Onen záměr sice nevyšel, o Himmlerovi se však už vědělo. On sám měl navíc motivaci - během první světové války totiž nenarukoval, což jej výrazně mrzelo. Ve službách NSDAP postupně rostl, a to od sekretáře až po vedoucího osobní stráže Adolfa Hitlera. Tehdy už byl i ženatý, za svou choť pojmul Margaretu Bodenovou.

Právě jejich pozdější soukromá korespondence, kterou teprve před několika lety vydala politoložka a Himmlerova praneteř Karin, vzbuzuje v mnoha lidech ty největší emoce. Zamilovaný pár, jenž byl přesvědčen o správnosti svého počínání, si v dopisech sděluje zdánlivě "běžné" informace. Shoduje se v antisemitismu, notuje si v hrdém němectví.

Dům seniorů Chodov - Jana Vacíková

Jana Vacíková: Manželovi řekli, že z komunistického vězení živý neodejde

Heinrich své milé třeba z pracovní cesty radí, jak nejlépe zavařovat bez, ona mu na oplátku radostně píše, že se u nich doma pořádají schůzky všech důležitých nacionalistů. Jindy zase Margarete dostane přání k Svátku matek, jen o pár řádků dále se už ale Heinrich zamýšlí, jak definitivně ukončit pro něj palčivou židovskou otázku.

Mimochodem, k pochopení nacistovy osobnosti pomohl i jeho rozsáhlý deník, který byl před dvěma lety nalezen v Rusku. Himmler v nich popisuje své angažování v letech 1938 a 1943-44, přičemž nevynechává ani nejkrutější detaily. Například v jeden moment se mu prý udělalo nevolno, když mu na oblečení vytryskly krev a kusy mozku zastřeleného vězně.

Odpůrce Židů, stvořitel i vladař

Coby šéf SS se v roce 1934 propracoval až na velitelství tajné policie známé jako gestapo. Podílel se na Noci dlouhých nožů, kdy byla násilně odstraněna jiná nacistická odnož NSDAP (Sturmabteilung, zkráceně SA), v níž mimochodem dříve sám působil, ještě předtím v roce 1933 založil první koncentrační tábor v Dachau. Na kariérním vrcholu byl tedy ještě před válkou. Rovněž tak na vrcholu svých ideologických myšlenek.

Ví se především o jeho výroku, v němž popisuje neexistenci lepšího důkazu rasových zákonů, než je koncentrační tábor. Himmler tvrdil, že se v něm nacházejí "hydrocefalici, šilhající a deformovaná individua, položidé – nezanedbatelný počet podřadných podlidí". Úkolem všech Němců, jediných nositelů lidské kultury, pak bylo bojovat za jejich vyhlazení.

Zajímavý, byť pro nás nepochopitelný, byl i Himmlerův záměr o vytvoření jakéhosi ideálního člověka. Schopný představitel SS, ideálního vzhledu, vychován podle ideálních nacistických předloh. Aktivní bojovník za německý primát, odpůrce Židů i všech ostatních, kdož nesplňují jím vytvořená kritéria. Založil kvůli tomu i rozsáhlý spolek Lebensborn, který měl plození a téměř až "sériovou výrobu" árijského potomstva podpořit.

◀ PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 1/2
DALŠÍ ČÁST ▶