Každý rok americký časopis Forbes zveřejňuje seznam dolarových miliardářů světa. Letos to bylo po dvacáté deváté. Na prvním místě se umístil podnikatel a zakladatel společnosti Microsoft Bill Gates. „Titul nejbohatšího člověka planety drží po šestnácté za posledních 21 let," uvedl Forbes. Newsweek si ale klade otázku, co takový prezident Ruska Vladimir Putin?

Proč není na seznamu nejbohatších lidí světa? Vysvětlení je jednoduché, důvodem je metodika Forbesu. Do seznamu dává pouze lidi, u kterých je možné jejich majetek ověřit a kteří se za něj „nestydí". Naopak, jsou rádi, že se mohou dostat na seznam nejúspěšnějších lidí na Zemi.

Diktátoři nemají šanci

To ruský prezident evidentně nechce, protože je – i přes veškeré výtky k ruskému státu – voleným politikem. „Oceňujeme osobní jmění lidí, jejich podíly ve státních i soukromých firmách, nemovitosti, jachty, umělecké předměty, peníze v hotovosti a bereme v úvahu i odhadované dluhy. Vše konzultujeme také s řadou externích odborníků z mnoha oborů," uvádí Forbes k metodice zpracování svého žebříčku.

Redaktorka Forbesu Kerry Dolanová dodává, že informace se časopis snaží také ověřit u daných lidí. Někteří spolupracují a jiní ne. To druhé platí i pro ruského prezidenta. Navíc Forbes vyřazuje členy královských rodů a „diktátory, kteří získali svoje bohatství pouze díky své politické moci".

Tisková mluvčí časopisu Forbes na naléhání časopisu Newsweek zopakovala, proč Putin není (a nikdy nebyl) na seznamu nejbohatších lidí světa: „Vladimir Putin není na seznamu, protože jsme nedokázali ověřit, že má jmění v hodnotě větší než jedna miliarda dolarů." Magazín tak neodpověděl na dotaz, zda na seznamu Putin není kvůli tomu, že je považován za diktátora, všímá si Newsweek.

Jak vystopovat Putinův majetek?

Samotný Putin není fanouškem západních médií a vystopovat jeho majetek je obtížné, kousavě podotýká Newsweek. Odvolává se však na odhady jiných novinářů, kteří se pokoušeli zjistit, jakým majetkem mocný ruský prezident Putin disponuje.

V půli února Bill Browder, bývalý podporovatel Putina a ředitel společnosti Hermitage Capital Management, odhadl Putinův majetek v rozhovoru pro televizi CNN na 200 miliard dolarů.

Billa Gatese, jehož majetek se nyní odhaduje na 79 miliard dolarů, by tak Putin pohodlně strčil do kapsy, „Věřím, že to je 200 miliard dolarů. Po čtrnácti letech u moci v Rusku a při částce peněz, kterou tato země vyprodukovala, a kolik peněz šlo do školství, zdravotnictví, na výstavbu silnic atd. Všechny peníze jsou ve vlastnictví bank, na švýcarských kontech, v akciích, podílových fondech a jsou spravovány ve prospěch Putina a jeho kumpánů," řekl Browder CNN v rozhovoru s politologem Fareedem Zakariou.

Mimochodem Browder byl v roce 2005 z Ruska vyhoštěn kvůli tomu, že „ohrožuje národní bezpečnost".

Nejbohatší můž světa

V roce 2012 se snažila nezisková organizace The Bureau of Investigative Journalism (TBIJ), sídlící v Londýně, také vypátrat výši jmění Vladimira Putina. A došla k odhadu, že Putin byl v té době nejbohatším člověkem na světě s majetkem ve výši 70 miliard dolarů, včetně podílů ve státních firmách Gazprom a Surgutněftěgas.

Odvolávala se na informace Stanislava Belkovského, politického analytika, který napsal několik knih o Putinovi. Podle TBIJ oficiálně Putin ročně vydělává 120 tisíc dolarů, ale například jen podle dostupných fotografií měl na ruce různé hodinky v celkové ceně 200 tisíc dolarů, včetně švýcarského luxusního chronometru Philippe Patek za 70 tisíc liber. Samotný Putin dotazy na svůj majetek odmítá, nebo je obrací v žert.

„Ano, jsem nejbohatší člověk na Zemi. Sbírám emoce lidí, jsem bohatý, protože mě lidé v Rusku dvakrát pověřili vést tak velký národ, jako je Rusko. Věřím, že to je moje největší bohatství," řekl Putin v roce 2008 zahraničním novinářům.