Profesorka z Cambridge se opět svlékla, tentokrát kvůli ekonomii

Victoria Batemanová v aktuálním videu zdůrazňuje, že ekonomové musí brát feministické teorie vážně

Victoria Batemanová v aktuálním videu zdůrazňuje, že ekonomové musí brát feministické teorie vážně

Foto: Repro Twitter

/ VIDEO / Ekonomka a profesorka na cambridgské univerzitě Victoria N. Batemanová začala lobbovat za to, aby ekonomové brali vážněji feministické teorie. Ve videu, jež k tomuto tématu natočila, se svlékla donaha a intimní partie si zakryla bankovkami. Není to zdaleka poprvé, co se ukázala veřejně bez šatů.

"Chceme-li dosáhnout pokroku, musí se ekonomika důvěrně seznámit s moderním feminismem," uzavírá Victoria N. Batemanová svůj aktuální videovzkaz, jenž se v posledních dnech hodně šíří na sociálních sítích. Důvodem k jeho popularitě ale bude spíš než Batemanové názory fakt, že je pronáší úplně nahá. 

V úvodu svého videovzkazu Batemanová vysvětluje, že se právě vrací z konference Britského národního statistického úřadu, nazvané "Feminismus se setkává s ekonomy". Dál dodává, že je "oblečená stejně jako na konferenci", tedy že si na sebe vzala ošacení zahrnující kusy v hodnotě 20 a pět liber. K tomuto kroku se prý rozhodla proto, že chtěla demonstrovat "sílu umění" a současně zkombinovat hnutí "Moje tělo, moje volba" se "symbolem ekonomiky", přičemž poukazuje na ironické umístění dvacetilibrových bankovek s tváří "otce ekonomie" Adama Smithe - tři tyto bankovky jí zakrývají rozkrok.

"Dokud se ekonomové nerozhodnou brát feminismus vážně, budou ohrožena práva žen na svobodné jednání, včetně těch, která se týkají žen poskytujících sexuální služby, a včetně práv žen po celém světě rozhodovat se svobodně o přístupu k antikoncepci," uvedla.

Gretchen Carlsonová

Miss Amerika končí s promenádou v plavkách a dívky už nemusí být hezké

Batemanová je známá britská feministická ekonomka a akademička, která se specializuje na makroekonomii a britskou ekonomickou historii. Coby profesorka působí na cambridgské univerzitě, konkrétně na fakultě Gonville & Caius. Podstatně známější je ale právě tím, že se už několik let ve veřejném prostoru pravidelně svléká, což vždy spojuje s nějakým vzkazem okolní společnosti.

Nahá kvůli zobrazování nahoty

V roce 2014 tak cambridgeská pedagožka pózovala nahá pro obraz Anthonyho Connollyho. Podle jejích slov se k tomuto kroku rozhodla proto, aby si lidé uvědomili, že zobrazení nahého ženské těla nemusí být nutně spojováno jen se sexem, protože takový jednostranný pohled není zdravý – rozhodně ne pro ženy.

„Důvod je prostý: Ve veřejném prostoru se nahota zobrazuje nejčastěji zjevně sexuálně. Nepřekvapí potom, že muži hledí na ženy jen jako na sexuální objekty a že existuje riziko, že se ženy začnou vnímat ve stejném světle,“ uvedla tehdy Batemanová pro britský deník The Guardian.

Obraz Hylás a nymfy (1896) Johna Williama Waterhouse, který musel zmizet z britské galerie

Britská galerie odstranila obraz s nahými vílami. Prý chce vyvolat diskusi

Podle svých slov doufala, že její obraz namalovaný Anthony Connollyn nastolí otázky týkající se zobrazování žen, zpochybní úzkoprsé a omezené spojení mezi nahým tělem a sexem a ukáže, že ženské tělo je součástí každého okamžiku jejího života – a není tedy pouze sexuálním předmětem.

Pokud se na její akt dívají návštěvníci galerií, povšimnou si podle jejích slov většinou nejdřív toho, že se tento obraz liší od současného zobrazování nahých žen: nejsou na něm zachyceny žádné falešné implantáty, žádné umělé nehty, žádné nepravé opálení ani jakýkoli jiný druh estetických úprav – nic, co by se dodatečně přidalo ve Photoshopu za účelem uspokojit sexuální touhu.

Harvey Weinstein

Že musí herečky čelit sexuálnímu nátlaku režisérů a producentů? Bývávalo...

Druhým překvapením pro návštěvníky může být podle Batemanové to, když si přečtou název plátna: "Dr. Victoria N Batemanová, spolupracovnice fakulty Gonville & Caius, Cambridge".

◀ PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 1/2
DALŠÍ ČÁST ▶