Profesorka z Cambridge se opět svlékla, tentokrát kvůli ekonomii

Victoria Batemanová v aktuálním videu zdůrazňuje, že ekonomové musí brát feministické teorie vážně

Victoria Batemanová v aktuálním videu zdůrazňuje, že ekonomové musí brát feministické teorie vážně

Foto: Repro Twitter

/ VIDEO / Ekonomka a profesorka na cambridgské univerzitě Victoria N. Batemanová začala lobbovat za to, aby ekonomové brali vážněji feministické teorie. Ve videu, jež k tomuto tématu natočila, se svlékla donaha a intimní partie si zakryla bankovkami. Není to zdaleka poprvé, co se ukázala veřejně bez šatů.

"Jak jsem v galerii sama viděla, lidi často šokuje, když si uvědomují, že na aktu před nimi je inteligentní žena. Možná to ukazuje na fakt, že lidé jednoduše nevědí, že za každým nahým tělem je myslící a dýchající lidská bytost. Je to chyba, kterou, jak doufám, už podruhé neudělají,“ uzavřela Batemanová zdůvodnění své první, a nikoli poslední, nahé demonstrace.

Nahá kvůli brexitu

V roce 2016 se Batemanová dostavila nahá na schůzi akademické rady své fakulty, podle svých slov tentokrát proto, aby protestovala proti výsledkům referenda o odchodu Británie z Evropské unie. Na prsa a břicho si proto napsala slogan: „Brexit zanechává Británii nahou.“

Batemanová proti vystoupení Británie z EU opakovaně veřejně vystupovala. Měsíc předtím, než nakráčela nahá na školní poradu, napsala v článku pro Bloomberg View: „(Ekonomický) dopad brexitu by byl značný. Pokud by se měl předpokládaný rozpočtový deficit korigovat pouze snížením sociálních dávek, pak by v roce 2020 dostávaly domácnosti s nízkými příjmy v závislosti na svých osobních poměrech o 1,861 až 5,542 liber ročně méně oproti roku 2014.“

Nafukovací karikatura Baby Trump

O nafukovacího Trumpa se přetahují muzea. Zájem o něj mají i aktivisté

Dvouhodinové jednání zhruba třiceti vedoucích kateder nicméně probíhalo i přes její nahotu stejně jako jindy a nikdo z ostatních pedagogů na její nahé tělo nijak nereagoval.

„Fakultě je dobře známo, že už dřív pózovala nahá, ale tohle bylo samozřejmě jiné. Jedna věc je stát modelem pro akt a jiná ukazovat se nahá na veřejnosti. Šlo o standardní schůzi, na níž jsme řešili výuku ekonomie, a tenhle výstup odváděl naši pozornost jinam. Ale mlčeli jsme k tomu a podařilo se nám agendu jednání udržet,“ sdělil tehdy webu Mail Online jeden z přítomných profesorů, který se nepřál být jmenován.

Nahá kvůli ženským právům

Opětovně se pak profesorka ve spojení s nahotou dostala do médií letos v červnu, když se na univerzitu dostavila jen ve zcela průhledném trikotu a botách s podpatky, přičemž si na nahé tělo pod trikotem napsala slogan „Moje tělo, moje volba“.

Podle jejích slov byl tento provokativní čin součástí boje proti „regresivnímu trendu v postojích vůči ženám“. „Pokud jde o svobodu žen, svět je na rozhraní, kdy hrozí, že se spíš zvrhne zpět, než aby směřoval kupředu. To zahrnuje i svobodu žen oblékat se tak, jak chtějí – na obou stranách spektra,“ citoval její vyjádření britský web Pluralist.

2 3 4 Desítky hodovníků vyrazily již po ránu v Chodovlicích na Třebenicku na koledu.Pomlázky různé velikosti vyzkoušely koledníci na místních dívkách a ženách a na oplátku si odnášely krásně malovaná vajíčka.

Pomlázku znal už Jan Hus. V jeho časech ale mrskaly i ženy muže

Batemanová podle svých slov protestovala svým gestem jak proti dánskému čerstvě přijatému zákazu nosit burky, tak proti saúdsko-arabským zákonům o cudnosti, jež naopak ženám takový způsob odívání přikazují.

„Jsem přesvědčena, že zásadně každá žena by měla být svobodná a určovat, jak naloží se svým tělem – zda ho bude zakrývat, či odkrývat, zda bude kontrolovat svou plodnost, či nikoli, zda zůstane v domácnosti, nebo se rozhodne dělat kariéru, či jestli se rozhodne vydělávat svým mozkem, nebo svým tělem,“ uvedla profesorka. „Moje tělo, moje volba – tohle by mělo být pravidlem pro všechny. Zní to jednoduše, ale stále častěji je to fráze, kterou se lidé snaží používat tak, aby na jejím základě mohli prosazovat ty aspekty, které jsou důležité pro ně samé, a ignorovali ty, jež jsou neméně důležité pro někoho jiného.“

Podle Batemanové je při boji proti tomuto trendu potřeba, aby společnost uznala jeho hlavní příčinu, a sice to, že „ženská těla jsou spojována s hříchem a hanbou“ a že „hodnota ženy je z velké části založena na tom, jak je žena cudná“.

Líbání spící dívky může vést děti k úplně nesprávným sexuálním návykům, bojí se britská matka.

Princ líbá Šípkovou Růženku. Sexuální poselství, pryč z osnov, žádá matka

Neochota společnosti přiznat si puritánství podle ní vede k řadě paradoxů. Například k tomu, že feministky volají po trestnosti sexuálních služeb. „Popírají, že by poskytování sexuálních služeb mohlo být dobrovolné,“ říká Batemanová.

"Zájmy a hlasy lidí, kteří působí v oblasti sexuálních služeb, jsou vylučovány z politických rozhodnutí, jež ovlivňují jejich živobytí," uvedla dál. "Nechat si platit za svůj mozek se považuje za přijatelné, ale o těle se to už pokaždé říct nedá - a to něco naznačuje!"

Svou "feministickou módní volbou" chce Batemanová podle svých slov vybídnout své kolegy, aby přemýšleli o "hluboce uloženém spojení mezi hanbou a hříchem".

Zatímco její akademičtí spolupracovníci přijali podle Pluralistu její prohlášení pozitivně a s povzbuzením, o ostatních lidech se to už tak moc říct nedá. Samotnou Batemanovou podle jejích slov znepokojila negativní reakce ze strany jiných žen. "Pokud byla ženská těla po staletí využívána i zneužívána za účelem prospěchu jiných lidí, proč by to moderní žena neměla podkopat?" ptá se Batemanová, již však údajně zmíněná negativní reakce nepřekvapila.

"Dalo by se říci, že to jen potvrzuje můj názor, že spousta lidí, ať už jakéhokoli pohlaví, si spojuje ženské tělo jen s hříchem a hanbou a posuzuje ženy podle toho. Není podivuhodné, že ženy usilují po staletí o to, aby dosáhly rovnosti, když se (některé) ženy samy snaží zdiskreditovat ty z nás, jež se svým rozhodováním liší od normy?"

◀ PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 2/2
DALŠÍ ČÁST ▶