Češi nejvíc věří armádě, policii a soudům, média si mírně polepšila

ČTK | 11. 4. 2017

Důvěru nadpoloviční většiny Čechů mají z institucí veřejného života armáda, policie a soudy. Naopak nejméně lidé důvěřují církvím. Vyplývá to z výsledků březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Oproti výsledkům z loňského září si mírně polepšila klasická média, tedy tisk, televize a rádio. Naopak pokles podpory veřejnosti zaznamenaly odbory.

Armádě podle CVVM důvěřuje 63 procent veřejnosti a policii 61 procent. Důvěru soudům vyjádřilo 54 procent respondentů. Oproti výsledkům z loňského září to nepředstavuje výraznější změnu, konstatovali autoři výzkumu.

Rozhlasu a bankám věří shodně 48 procent Čechů. Internet se těší důvěře 41 procent lidí a odborům věří přesně dvě pětiny respondentů. Právě u odborů byl po podzimním vzestupu důvěry na 47 procent zaznamenán opětovný pokles na úroveň z jara 2016.

Železný se vrací do televize, chystá nekorektní zpravodajský kanál Z24
Byznys

Železný se vrací do televize, chystá nekorektní zpravodajský kanál Z24

V březnovém výzkumu si po delší době mírně polepšila klasická média. Televizi věří podle zjištění CVVM 38 procent Čechů. Neziskovým organizacím a tisku vyjádřilo důvěru shodně 36 procent dotázaných. Důvěra v tisk tak od září vzrostla o tři procentní body a v televizi stejně jako v rádia o čtyři body. Změny jsou ale na hranici statistické chyby, případně mírně nad ní, upozornilo CVVM. Důvěru ke klasickým médiím častěji vyjadřovali mladí lidé do 30 let. Naopak žádnému z médií častěji nedůvěřují lidé, kteří se na škále politické orientace zařadili jednoznačně k levici.

Boj o bezplatné televizní vysílání. Firmy hrozí arbitráží
Publicistika

Boj o bezplatné televizní vysílání. Firmy hrozí arbitráží

Nejnižší důvěru ze zkoumaných institucí veřejného života mají církve. Věří jim čtvrtina respondentů. "Církve tak nadále zůstávají vnímány hůře, než byly v období před propadem souvisejícím patrně s církevními restitucemi," konstatuje CVVM.

Do průzkumu CVVM se zapojilo 1045 lidí starších 15 let.

Tagy armáda Centrum pro výzkum veřejného mínění církev média odbory policie průzkum rozhlas soud televize