Sulovský nebyl prvním úspěšným Čechoslovákem - himalájský Mount Everest (8848 m n. m.) již v říjnu 1984 zdolali Slováci Zoltán Demján a Jozef Psotka (ten při sestupu zemřel). Zajímavostí je, že se Sulovský, reprezentant Československa v horolezectví v letech 1976-1980, přifařil k výstupu na střechu světa víceméně náhodou. „Italské expedici, se kterou jsem se potkal až na letišti do Himalájí, vypadl jeden člen," poznamenal.

Sulovský, mezi horolezci proslulý svou vášní pro prvovýstupy i cigaretový dým, po životní šanci chňapl, a směle si vytyčil riskantní cíl: zdolat horu hor po severní stěně, tak zvaným Nortonovým kuloárem. Před rodákem z Valašska se o to pokusili Američané, ti ale v roce 1988 selhali. „Doplatili na to, že natahovali po celé trase fixní lana, což jim fatálně ubralo síly i čas," podotkl chlap z Valašska, jenž na pomoc fixních lan rezignoval. Svůj výstup pojal ve stylu vabank.

„Fixní lana jsem použil jen asi padesát metrů ve výšce 8400 m n. m., kde je takový náročný skalní prah," zavzpomínal borec, který těsně před zdoláním vrcholu popustil uzdu své nezdolatelné neřesti. Cigaretám. Nikotin nalokal hned po vydrápu na Nortonovu stěnu – pravděpodobně tím dodnes drží neoficiální kuřácký „výškový" rekord.

Vzpomínky na životní úspěch Sulovský uzavírá bezmála snovou pointou. „Když jsem konečně vystoupil na Everest, tak jsem si říkal, že mám asi fakt málo kyslíku, protože na vrcholu seděl chlap. Myslel jsem, že mi hrabe, protože tam kromě toho byla i velká mlha. On přišel ze severního sedla, byl to člen nějaké britské expedice."

Valach Sulovský si poradil se světovými štíty a později i s nástrahami byznysu a politiky. V polovině 90. let založil jeden z řetězců prodejen s outdoorovým zbožím, v minulé dekádě vstoupil do politky. Jméno si udělal jako ostravský zastupitel a v roce 2012 jej voliči poslali do Senátu.