Filmoví fanoušci plní sály na promítání filmu Logan. A jsou vesměs nadšeni. Na tom by nebylo nic překvapujícího, na filmy ze série X-Men se chodilo už dříve. Logan se však od těch předchozích jednou věcí liší. U nás ten rozdíl ani nepocítíme, ale ve Spojených státech nepustí na tento film bez doprovodu nikoho, komu je míň než sedmnáct.
Logan je totiž takzvaně erkový film. Protože se ve filmu mluví sprostě a stříká v něm hodně krve, dostal snímek od Americké filmové asociace (MPAA) rating nepřístupnosti R. Diváci do sedmnácti let se tedy na něj sami nepodívají. A v tom je zásadní problém. Právě oni jsou totiž nejpočetnější cílovou skupinou filmových producentů. Znemožnit jim volný přístup do kina se při honbě za obrovskými kasovními výsledky rovná sebevraždě.
Cíle filmových producentů jsou jednoduché. Film musí vydělat co nejvíce peněz. Velké blockbustery tak procházejí před uvedením do kin důraznou úpravou. Stříhá se, přetáčí se, zkrátka dělá se cokoli, aby výsledný film dostal od MPAA průchodný rating, a nejdůležitější cílová skupina dospívajících tak na něj mohla bez omezení.
Poctivé eRko
Logan je ale výjimka. Tvůrci komiksového filmu tady rezignovali na miliardové výdělky s tím, že natočí film přesně takový, jaký si přejí jeho fanoušci. Sázka na věrné publikum v tomto případě vyšla, Logan vydělává solidní peníze. Do karet mu ovšem hraje i to, že film startuje v březnu, tedy mimo hlavní filmovou sezonu, a může si proto dovolit jít trochu jinou cestou. Jeho fanoušci si ho najdou.
Loganovi navíc proklestil už loni cestu další komiksový snímek studia Fox, a sice Deadpool. Jeho drzý antihrdina se už v původních komiksech vyznačoval brutalitou a otevřeným slovníkem. Natočit film bez krve nebo sprostých slov tedy podle tvůrců ani nešlo. Deadpool ale provázela perfektní marketingová kampaň, a tvůrci navíc přišli s opravdu kvalitním filmem, takže vydělal na své poměry obrovské peníze a v USA se zařadil dokonce do desítky nejnavštěvovanějších filmů.
Tím mohlo být na první pohled vyhráno, protože rating MPAA platí pouze v Americe. Není to ale tak jednoduché. Deadpool nebyl pro svou nepřístupnost promítán v Číně a také její trh je pro Hollywood stále důležitější. I to je tedy další důvod, proč chtějí producenti tlačit na režiséry a scénáristy, aby točili své filmy přístupnější.
Filmy cílí na lidi od třinácti let
Metou současných tvůrců jsou teenageři od 13 let, kteří tvoří nejpočetnější skupinu návštěvníků kin. Aby se tito náctiletí dostali do kinosálů v klidu, musí film obdržet od asociace nanejvýš rating PG-13. Ten znamená „důrazné upozornění rodičům" s tím, že některé filmové scény by mohly být nevhodné pro děti pod 13 let, a ty by tedy měly přijít na film v doprovodu starší osoby.
Rating PG-13 je nejvyšší možné hodnocení, které mohou producenti obdržet, aniž by se to výrazně podepsalo na zisku z filmu. Proto jej má většina filmových komerčních hitů. V této kategorii najdeme filmy jako Titanic, komiksové Marvelovky, Hvězdné války, Batmany, Piráty z Karibiku nebo Pána prstenů.
Tyto filmy mohou používat v omezené míře hrubý jazyk (obecně platí možnost použití slova fuck v jakémkoliv významu pouze jednou během filmu), mohou obsahovat násilí bez krve a může se v nich objevit trocha nahoty, která nesmí být sexuálního charakteru. Naopak filmy se automaticky přeřazují do této kategorie, pokud v nich zazní jen jedno slovo týkající se sexuality nebo pokud je naznačeno užívání drog (ty ale často film posílají ještě o kategorii výš).
Někteří filmaři ratingové komise chytře obcházejí. Například Peter Jackson dostal požadovaný rating PG-13 na všechny tři filmy ze série Pán prstenů i přesto, že se v nich pobíjejí armády skřetů. Ti totiž mají podle Tolkiena zásadně černou krev, a ta prý není tolik viditelná.
Častěji ale dojde k tomu, že tvůrci film kvůli přístupnosti buď přestříhají, nebo rovnou natočí tak, aby například při akčních scénách nebyla krev vůbec vidět. Pravda, v mnoha případech si toho divák ani nevšimne. Na druhé straně, při sledování takového Logana má pak zvláštní pocit. Jeho oblíbená postava drtí své soupeře celou silou a na nic neohlíží. A divák jen přemýšlí, jak bez toho mohl vydržet několik dřívějších filmů. A zpětně mu dochází, že se postava v minulosti chovala zvláštně. Nebo to nebyla postava, ale filmoví tvůrci.
Přehled filmových ratingů:
G: G jako General Audiences. Dětský rating. Ve filmu není nic, co by mohlo naštvat rodiče nebo by mělo špatný efekt na výchovu dětí. Zkrátka bezproblémový film. Právě sem spadají pohádky nebo kreslené disneyovky jako Hledá se Nemo, Toy Story nebo Lví král. Poslední jmenovaný je se 422 miliony dolarů v USA nejvýdělečnějším filmem kategorie.
PG: Rodičovská kontrola doporučena. Rodičům se navrhuje, aby své mladší děti na film hodnocený PG doprovázeli, podle komise mohou být některé scény v těchto filmech nevhodné pro děti. Tyto filmy zároveň nesmí žádným způsobem zobrazovat konzumaci drog. Zde se také nachází některé odvážnější animované filmy jako Ledové království nebo Shrek, ale také původní Hvězdné války, některé díly Harryho Pottera a E. T.: Mimozemšťan. Nejvýdělečnějším filmem v této kategorii v USA byl snímek Hledá se Dory se 486 miliony dolarů.
PG-13: V současnosti nejdůležitější rating. Nejvyšší možný, kterého studia chtějí dosáhnout, pokud chtějí vydělat hodně peněz. Některé materiály mohou být nevhodné pro děti mladší třinácti let. Rodiče nutí tento rating k opatrnosti. Některé scény mohou být podle něj nevhodné pro dospívající. U tržeb je znát znatelný rozdíl. Nejvýdělečnějším filmem v Spojených státech s tímto ratingem je Star Wars: Síla se probouzí, který je s 936 miliony nejvýdělečnějším filmem v USA vůbec.
R: R jako Restricted. Do 17 let je potřeba starší doprovod, jinak se na film nepodíváte. Filmy s hodnocením R mohou obsahovat hrubý jazyk, výrazně násilné scény, nahotu spojenou se sexualitou nebo užívání drog. Propad v tržbách. Nejvýdělečnější film: Umučení Krista – 370 milionů dolarů.
NC-17: Filmařova sebevražda. Nejvyšší možný rating. Pod 17 let se na film nedostane nikdo. Pouze pro dospělé. Takový film nevydělá. Dříve jako rating X. NC-17 dostanou filmy většinou kvůli sexuálnímu obsahu (sex mladistvých, znásilnění). Příkladem mohou být snímky jako Snílci nebo Špatná výchova. V USA nejvíc vydělal propadák Showgirls s 20 miliony dolary.