Rekordmanka, cestovatelka i sběratelka. Taková je už 65 let královna Alžběta

Slavnost k diamantovému výročí vlády královny Alžběty II.

Slavnost k diamantovému výročí vlády královny Alžběty II.

Foto: WikiMedia Commons, CC BY-SA 2.0, West Midlands Police

/FOTOGALERIE/ Byť je v čele země ještě o rok déle, přesně před 65 lety proběhla její právoplatná korunovace. Královna Alžběta II., první dáma Velké Británie, se do historie zapsala jako nejdéle vládnoucí monarcha Británie. Existují však fakta, jež o vitální panovnici možná nevíte. Více si přečtěte v galerii. 

Psal se druhý červen 1953, když Alžběta II., dcera zesnulého krále Jiřího VI., usedla na trůn Spojeného království jako právoplatný dědic trůnu. Kromě Velké Británie je dnes také v čele Kanady, Austrálie, Bahamů, Antiguy a Bardbudy, Barbadosu, Belize, Grenady, Jamajky, Nového Zélandu, Papui-Nové Guiney, Svatého Kryštofa a Nevisu, Svaté Lucie, Svatého Vincence a Grenadiny, Šalamounových ostrovů a Tuvalu.

Vydražené lahve vína z doby Ludvíka XVI.

Ve Francii vydražili vína z doby krále Ludvíka. Kupci za ně dali sedm milionů

Za manžela tehdy už dávno měla vévodu z Edinburghu Philipa, se kterým později přivedla na svět čtyři děti – prince Charlese, Andrewa a Edwarda a princeznu Annu. Zmíněná korunovace, jež proběhla ve Westminsterském opatství, byla nejsledovanější událostí několika let. Jen u televizních obrazovek ji tehdy prožívalo 20 milionů lidí, dalších 12 milionů pak ladilo rozhlasové vysílání.

Svatba britského prince Harryho a jeho ženy Meghan

Fotky jsou na světě. Královští novomanželé zveřejnili oficiální svatební snímky

Alžběta je panovnicí, která se do historie nejen Velké Británie zapsala nesmazatelnou měrou. Zasloužila se o vývoj Commonwealthu, tedy spojenectví národů, objela téměř celý svět, pomáhala i stále pomáhá lidem v nouzi. Rovněž si zamilovala zvířata, šperky či sociální sítě.

V současné době je královně 92 let a je nejdéle vládnoucím monarchou historie. Stále prý nehodlá abdikovat, očekává se nicméně, že v průběhu času převezme většinu královských povinností první nástupce v linii – princ Charles.

Princ Harry a Meghan Markleová

Královská svatba. Ve Windsoru uvítalo svatebčany 100 tisíc lidí