Darknet je nechvalně proslulý jako internetové tržiště, kde seženete vše, co je alespoň trochu nelegální. Od prášků na hubnutí přes falešné cestovní doklady libovolného státu nebo skupinu odhodlaných počítačových hackerů až k nájemnému vrahovi.

Tento virtuální prostor funguje trochu jinak než „klasický internet". Základem je přísná anonymita, podmínkou je používat speciální šifrovací software, za vybrané produkty platit kryptoměnou a zásilku si nechat poslat na anonymní adresu.

Nejdříve je potřeba si nainstalovat speciální software zvaný Tor, který při prohlížení internetových stránek skryje vaši IP adresu. Ačkoli v darknetu nefunguje žádný Google, nejznámější vyhledávač vám alespoň ukáže cestu na jedno z mnoha „temných" tržišť. Po zadání dotazu „darknet markets url" na mě za půl sekundy vyskočilo přes 130 tisíc záznamů. Hned v prvním odkazu, deepdotweb.com, jsem našla desítky tržišť.

Hlavně beze stop

Jednu z adres sestávající se z nesourodé změti znaků a číslic s koncovkou .onion jsem nakopírovala do prohlížeče Tor. Objevila se stránka, která na první pohled připomínala klasický e-shop. Jen v levém sloupci mohl uživatel namísto kategorií pánské – dámské – dětské kliknout na kolonky drugs (drogy), fraud (podvody) či weapons (zbraně). Než jsem mohla začít nakupovat, bylo potřeba si vytvořit účet. Všichni v čele s mým přítelem mě varovali, abych nevystupovala pod vlastní identitou, proto jsem se přihlásila jako „pinkUnicorn" (pod tímto nickem by mě stejně každý v mém okolí do pěti sekund identifikoval).

Anonymní platidlo, které se využívá na většině „temných" internetových e-shopů, je bitcoin. Virtuální měna s tak složitým způsobem šifrování jako stvořená právě pro tyto účely. Protože jsem nedávno byla v pražské kavárně Paralelní Polis, kde se jinak než bitcoiny platit nedá, zbylo mi jich několik v kybernetické portmonce. V přepočtu mám ale asi jen 23 korun, to na velkou útratu stačit nebude.

Variant, jak bitcoiny získat, je celá řada. Protentokrát jsem se rozhodla vyzkoušet speciální bankomat. Bitcoinmat funguje trochu jako vkladový bankomat – z mobilu nasnímáte QR kód své virtuální peněženky, vložíte do přístroje peníze, potvrdíte transakci, dostanete stvrzenku a čekáte. Čekáte dlouho... Pomalu ztrácíte víru ve virtuální měnu, když tu zacinká v telefonu upozornění, že obnos dorazil.

Poslední z anonymizačních podmínek bezpečného pohybu po darknetu je vyřešit zasílací adresu. Jako nejjednodušší a nejlevnější se ukázal P. O. Box od České pošty.

Krycí zákusek

Jako správný „podvratný živel" jsem zašla do anonymního kavárenského prostředí, objednala si krycí cheesecake a pomerančový džus a raději si sedla tak, aby mi přes rameno nebylo vidět na obrazovku. Na vytvořený účet je nejprve nutné nahrát bitcoiny. Odeslala jsem 80 mBTC (v přepočtu 723,62 koruny). Převod trval snad o dvě hodiny déle, než tržiště slibovalo, takže jsem měla nejen čas vybírat, ale také trochu panikařit. Celou dobu si hraju na to, jak jsem „velkej pankáč" a budu nakupovat „nelegální věci na darknetu", pravdou však je, že než se mi konečně nabilo konto na marketu, volala jsem mamince, příteli a pěti kamarádkám, zda mě přijdou navštívit v base...

Ženské a nakupování, to nikdy není jednoduché, ať jde o kabelky a boty, nebo o zbraně a ilegální omamné a psychotropní látky. Po dvou hodinách listování virtuálním katalogem jsem vybrala efedrin – alkaloid a prekurzor pervitinu, také výborný lék na astma a nízký tlak, ale v kombinaci s kofeinem především skvělý spalovač tuků.

Tráva v rukavicích

Objednávám střední balení po 50 tabletách. Stejně jako na jakémkoliv jiném e-shopu stačí několik kliknutí a objednávka je odeslána. Tím ale celý proces nekončí. Na rozdíl od „klasického" internetového obchodu je potřeba vyčkat, zda prodávající moji objednávku vůbec schválí. Vedle vybraného zboží svítí asi půl dne štítek „processing", který se následně změní na „declined", tedy zamítnuto. Začínám mít pocit, že se celý darknet spiknul proti mně. Skutečnost je poněkud prozaičtější – protože je můj profil nový, mám nízké hodnocení kredibility a žádné hodnocení od uživatelů.

Ten, kdo mi efedrin má prodat, tak nemá jistotu, zda jsem důvěryhodný odběratel. Naštěstí mi za zamítnutou objednávku alespoň vrátili peníze. Zopakovala jsem celý proces objednávky ještě jednou tentokrát u jiného prodejce. I tady byl můj požadavek zamítnut. Při třetím pokusu objednávám dvojbalení semínek konopí a v Česku ilegální hubnoucí tabletky s efedrinem. Konečně se dostavil o poznání lepší výsledek. Asi za dvě hodiny jsou obě objednávky potvrzené. Posílám prodávajícím adresu své poštovní schránky. Hotovo.

Teď už musím jen čekat. První zásilku jsem v P. O. Boxu našla po čtrnácti dnech, odesílatel z německého Kolína zabalil semínka „trávy" do gumových rukavic. Druhý balíček se asi někde zatoulal, nebo jen putuje z větší dálky.