Rozhovor - Chráním novináře před byznysmeny a politiky

Foto: redakce

Nikdy do práce novinářů zasahovat nebudu, to si pamatujte, vzkazuje v rozhovoru s týdeníkem Dotyk mediální obci miliardář Andrej Babiš.

Majitel holdingu Agrofert, miliardář Andrej Babiš, má do dvou týdnů převzít vydavatelství Mafra s Lidovými novinami a deníkem MF Dnes. Své široce rozvětvené angažmá v byznysu i v politice (coby lídr hnutí ANO 2011) za závažný problém nepovažuje. Pokud by s nějakým tématem měli „jeho" novináři problém, mohou se ho prý chopit jiní, z konkurenčních médií. Svoboda slova podle něho určitě neutrpí.


Ke střetům zájmů bude ve vašem případě nepochybně docházet velmi často. Jak se s tím vypořádáte?

Tisíce novinářů budou na něco čekat, ale ono nic takového nepřijde, protože já nejsem hlupák. Ošetřím si to. Agrofertu se nikdy nevzdám, ale nebudu jej řídit, budu prostě sedět v parlamentu, pokud se tam dostanu. (Později ale prohlásil, že Agrofert přestane řídít, jen když se dostane do vlády - pozn. red.) Není to tak, že bych měl nějaké výhody. Od té doby, co jsem koupil Mafru, jsem byl třikrát na obálce Práva, Hospodářských novin, Respektu, v časopise Playboy. Všude.


Až bude problém s kvalitou potravin v některé z vašich potravinářských fabrik, nebo třeba unikne chemikálie z vaší Lovochemie do Labe, jak o tom budou ti vaši novináři nestranně referovat?

Jako majitel vydavatelství s nimi podepíši redakční kodex a oni ať napíší, co chtějí, anebo to napíše konkurenční médium. Někdo to dá na web, na blog nebo na Facebook…


Jak budou Lidové noviny a MF Dnes informovat o případech, kdy se třeba někdo z vašeho politického hnutí zaplete do korupční kauzy? Může jim vůbec někdo věřit, že usilují o objektivitu a nenadržují jedné straně?

Ať to prostě napíší podle nejlepšího vědomí a svědomí… Mně stačí, když se k tomu budu moci vyjádřit. Pokud někdo ukradne peníze, určitě ho nebudu chránit. Kdyby se něco takového v našem hnutí stalo, toho člověka okamžitě vyrazíme.


A co když vy osobně budete mít v politice průšvih?

Ale já nebudu mít žádný průšvih, protože nekradu, nemám milenky, nemám čas na nic… Pokud nějaká kauza vyplyne na povrch, bude to objektivní a bude to pravda, určitě nikdy nebudu říkat ty blbosti, co říkala ODS, co říkal exministr Drobil, který kradl se svým poradcem Knetigem.


Vy říkáte…

…neříkejte, že něco říkám. Na to jsem alergický. Já když něco říkám, tak to také dělám. To jste si snad za ta léta všimli. A když vám říkám, že do Mafry nebudu zasahovat, tak nespekulujte, co by kdyby…


Ale už pár hodin po oznámení, že kupujete Mafru, jste volal novinářům do Lidovek a podivoval se nad tím, proč nenapsali nic z tiskové konference vašeho hnutí…

Já jsem se za to už omluvil a jasně prohlásil, že se to nebude opakovat. Ta kauza s LN byla směšná. Jenom jsem se dovolil zeptat, proč chodí na tiskovku, když o tom potom nic nenapíší. Z toho byl hrozný skandál. A hrozný skandál byl z toho, že jsem si vůbec dovolil koupit Mafru s Lidovými novinami, deníkem disidentů, já bývalý komunista.


Ono je otázkou, zda vůbec někdo z vašich novinářů bude ochoten psát o věcech, které se vás nějak osobně dotýkají. Je reálné, že mnozí podlehnou autocenzuře.

Nic agresivnějšího než nedávný rozhovor s Danielem Kaiserem (komentátor Lidových novin, který deník opouští a přechází do Reflexu – pozn. red.) jsem nezažil. Ten šel za mnou, aby mě popravil. Nekritický obdivovatel Klause, největšího polistopadového zla. Griloval mě dvě hodiny. Vytáhl všechny ty nesmysly, co o mně kdy byly napsány.

Ale to je také zásadní problém. Pokud vy považujete za normální, že novináři fandí některým politickým stranám a podporují některé podnikatele, já tedy ne. Já nepovažuji za normální, když mi paní Zlámalová (komentátorka Lidových novin, která list rovněž opouští – pozn. red.) poslala esemesku, abych se potkal s panem Vondrou (exministr obrany – pozn. red.). Je to normální? Jsou tady pořád novináři, kteří nejsou nestranní. Třeba i pan Mitrofanov z Práva mě také stále napadá,já nevím proč.


Vás napadají všichni a budou napadat, to prostě k politice patří.

Jak všichni? Mě napadá Kaiser, Zlámalová, Mitrofanov a tradičně Šafr z Reflexu. Dříve ještě Spurný z Respektu, ale s tím jsme si to vyříkali.

Nikoho z Mafry už nezavolám

Umíte si představit jako ve Francii, že redaktor má právo něco odmítnout psát, když je vůči němu vyvíjen nějaký nestandardní nátlak?

Vy říkáte samé blbosti… Zapište si za uši, že nikdy taková situace nenastane. Nemůže nastat, jinak vám to ten člověk řekne, roznese to a celá moje investice je znehodnocena. A už mi neklaďte debilní otázky. Já jsem vám říkal, že už v životě žádného redaktora z Mafry nezavolám. Ani šéfredaktora.


Proč si myslíte, že západní vydavatelé mají teď tendenci své české podniky prodávat a odcházet z trhu?

Prostě to teď vykešovali. Usoudili, že už ty výnosy nebudou takové. Jsou to tedy čistě ekonomické důvody.


A jaké jsou důvody českých majitelů – vás, pana Bakaly, Savova, Soukupa – do toho vstupovat? Myslíte si, že budete mít lepší výsledky než západoevropští majitelé?

Já bych byl nerad, abych byl s některými lidmi ve stejném pytli. Podnikám naprosto transparentně, neovládám své firmy přes offshorové struktury jako pan Savov… Ale je to tak, že když dva řídí stejnou věc, nemusí to mít stejný výsledek.


Chcete tedy říct, že český podnikatel má v médiích lepší předpoklady k úspěchu?

Proč třeba pan Bakala vyhodil v Economii zahraničního ředitele? Já bych si v životě cizáka do české firmy nevzal. Máme české manažery a jsou velmi kvalitní.


Může mít domácí podnikatel vstupující do médií ještě jiné motivy než jen ekonomické?

Může třeba usilovat o to, aby novináři v jeho vydavatelství nebyli ovlivňováni politickými stranami či některými podnikatelskými skupinami, jak se to dělo v minulosti. Sám jsem to zažil, kdy po mně šli lidé jako pan Roman z firmy ČEZ. Žádná jiná osobnost nebyla v minulosti napadána tak jako já.