Rozladěný Babiš

Vicepremiér a oligarcha Andrej Babiš se navenek osobně staví proti přijímání některých nových zákonů, z nichž bude primárně těžit jeho byznys. Jeho taktika maskovat tím střet zájmů je však příliš průhledná a přestává mu vycházet.

Andrej Babiš je na sebe hodně tvrdý. Nedávno prohlásil, že on osobně nepodpoří novelu zákona o dalším dotování biopaliv – i když z dotací těží jeho firma Preol. A tento týden při diskusi se Svazem obchodu a cestovního ruchu dokonce zdůraznil, že na vládě byl proti novele zákona o významné tržní síle, zvaného neformálně „bič na obchodní řetězce".

Novela je přitom jako šitá na míru zemědělcům a potravinářům, což majitel Agrofertu – a tedy také největší český „sedlák" a potravinář – musí jednoznačně vítat. Kdo by nevěřil, ať se podívá třeba na záznam pořadu Otázky Václava Moravce z předloňského března, jak tam Babiš tepe do obchodních řetězců a vyžaduje přitvrzení legislativy vůči nim…

Jenže dnešní pokus vyhnout se navenek střetu zájmů mezi politikou a podnikáním Babišovi nevychází.„Jo, Andrej sice byl na vládě proti – ale všichni jeho ministři hlasovali pro zákon o řetězcích. Třeba včetně Stropnického, který je v téhle tematice úplně mimo," glosovali zástupci obchodníků vicepremiérův postup v kuloárech. A prakticky nikdo nepochybuje o tom, že poslanci Babišova ANO pro zákon – označovaný tržními ekonomy za paskvil – zvednou ruku i ve sněmovně.

Stejně jako se to stalo v případě podpory biopaliv, kde Babišova partaj zorganizovala ještě větší blamáž. Poslanec ANO Karel Rais před několika týdny podal překvapivý návrh – nejspíš právě v rámci „maskovací taktiky" –, aby dotace biopaliv skončily už teď. Ale proti tomuto jeho návrhu – světe div se – nyní hlasovali i jeho spolustraníci.

Spory v koalici

Do Babiše se navíc kvůli takové habaďůře pustila nejen opoziční TOP 09, jež má kritiku vlády „v popisu práce", ale i koaliční lidovci. Babišův fámulus Jaroslav Faltýnek, šéf poslaneckého klubu ANO, totiž prohlásil, že jeho partajníky přemlouvali k hlasování pro zákon i lidovečtí poslanci. To šéf lidoveckého poslaneckého klubu Jiří Mihola rezolutně popřel a vyzval Faltýnka k veřejné omluvě…

Není přitom ani tak podstatné, zda a jaké kuloární dohody mezi sebou vládní poslanci uzavírají. Fatální střet zájmů, kdy vicepremiér podniká v oblastech od agropotravinářství přes chemii či zdravotnictví po média, nelze zaretušovat tím, že on sám někdy demonstrativně zvedne ruku jakoby proti vlastním zájmům.

Příklady s biopalivy či obchodními řetězci, což popravdě řečeno ani nejsou zcela klíčové problémy české ekonomiky, názorně ukazují, jak zranitelný Babiš vlastně je. Nejen opozice, ale i koaliční partneři mohou takřka kdykoliv – vzhledem k šíři a významu Babišových podnikatelských zájmů – vyvolat politický spor pod oprávněnou záminkou, že je šéf ANO v konfliktu zájmů.

Zatím je vicepremiér schopen to vše ustát. Ale jeho konkurenti budou zjevně čím dál víc využívat toho, že v Babišově taktice „já nic, já muzikant" je příliš mnoho falešných tónů.