Rozpočtová kouzla ministra financí

Foto: Shutterstock

Prioritou vlády je čerpat evropské dotace. Ministři ale mohou mít i jiné priority. Ministru financí může třeba přijít vhod, že výplata peněz, rezervovaných ve státní kase na evropské dotace, se pozdrží. Pak se Andrej Babiš může chlubit, že letošní rok dokončil s vyrovnaným či přebytkovým rozpočtem. Před sněmovními volbami, které nás za rok čekají, může takový výsledek obratně zobchodovat.

Blíží se konec roku 2016, přitom se stále ještě nepodařilo utratit evropské peníze z již ukončeného programového období 2007–2013.

„Ve státním rozpočtu byla na toto období vyčleněna částka 35 miliard korun. Z ní se vyčerpalo 22 miliard," upřesnila pro Dotyk mluvčí ministerstva financí Kateřina Vaidišová.

Druhým rokem ale běží už další programové období 2014–2020. Na letošek je na proplácení eurodotací z operačních programů rezervováno ve státním rozpočtu 85 miliard korun. „K 19. říjnu bylo zatím čerpáno 20 miliard," vyčíslila Vaidišová.

Jak zdůrazňuje, nevyužitá část po skončení roku 2016 nepropadne, ale převádí se do dalších let.

Co je pro ministra Babiše neméně důležité, neutracené desítky miliard vylepší saldo státního rozpočtu. Plánovaný deficit byl 70 miliard. Z nečerpaných dotací zatím zůstává 78 miliard. S pomocí nerozfofrovaných dotací může rozpočet ve finále skončit na nule. A to se počítá!