Skautka proti extrémistům a pro anarchisty

Jaroslav Krupka | 4. 5. 2017

Fotografie šestnáctileté skautky Lucie Myslíkové, která se 1. května postavila v Brně spolu s několika dalšími skauty neonacistickému průvodu, obletěla během několika hodin svět.

Snímek, jenž pořídil fotograf Vladimír Čičmanec, patří v současnosti k nejsdílenějším fotografiím nejen v českých sociálních sítích. Mimo jiné si ho všimla světová mateřská organizace Skautu, World Organization of the Scout Movement (WOSM), která ho vystavila na svých facebookových stránkách, kde měl včera v podvečer přes 1300 sdílení a téměř 4000 „lajků".

Převzala ho i CNN, mezinárodní zábavný server Mashable nebo server International Business Times, který text o Lucii uvedl větou: „Lidé ze všech společenských vrstev přišli do ulic během extrémně pravicového pochodu vyjádřit svou podporu rozmanitosti." Podporu odvážné skautce vyslovil například i český prezidentský kandidát Michal Horáček.

Dívky si ale všimly i české pravicové organizace, sympatizující s extremisty (například skupina Pro-vlast nebo takzvaný Blok proti islamizaci). Ty začaly upozorňovat na to, že mladá skautka proti jednomu typu extremismu protestuje, ale druhému, konkrétně mezinárodnímu anarchistickému hnutí, vyjadřuje sympatie. Konkrétně skupině Good Night White Pride (v překladu Dobrou noc, Bílá pýcho), což je podle Wikipedie antifašistické hnutí vytvořené německou hardcore punkovou scénou.

Lucie totiž na sobě měla kromě skautského kroje podkolenky s logem této organizace, zobrazujícím ležícího nacistu a nad ním stojícího antifašistu, kopajícího nacistu do hlavy.

"Nosím je, protože je pro mě důležité se vůči fašismu vymezit i v každodenním životě. Neznamená to, že chci kopat do lidí. Podkolenky, na kterých by byl obrázek, jak někdo s neonacisty a fašisty diskutuje, bohužel neexistují. Vím, že je to kontroverzní, zvlášť v kombinaci se skautským krojem, ale nevyčítám si, že jsem si je oblékla," uvedla v rozhovoru pro Reportér Magazín.

V současnosti jde Lucie Myslíková z rozhovoru do rozhovoru, kromě českých ji často kontaktují i mezinárodní média. V jednom z prvních interview pro Radio Wave řekla, že ji zajímají antifašistická a feministická témata, bytová situace, squatting a klerofašismus. Protestu proti extremistickému pochodu se ve skautském kroji zúčastnila podle svých slov proto, že skauting vychovává své svěřence k tomu, aby byli svobodní a stavěli se proti tomu, co se jim nelíbí.

Skaut její účast chválí. „Jsme rádi, že mladí skauti a skautky z vlastní vůle vyjadřují nesouhlas s pochodem pravicových extremistů veřejným prostorem, že to dělají sebevědomě, samozřejmě a civilizovaně," uvedla pro Deník mluvčí českého Skautu Jitka Taussiková. Skauti podle ní byli vždy, ať v kroji či bez něj, v rozporu s diktaturami, ať nacistickou nebo komunistickou. „Tento odpor vůči šíření společenské nenávisti nadále trvá. Pokud mají zášť šířící organizace s takto prezentovaným postojem problém, nijak nás to nepřekvapuje," zakončila mluvčí.

Tagy anarchismus Brno CNN fotografie Michal Horáček skauting Světová organizace skautského hnutí