Na Celní správu se nevztahuje služební zákon. Má svůj speciální předpis, který upravuje obsazování služebních míst. „Celní správa se řídí zákonem o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů," potvrzuje mluvčí ministerstva vnitra Martina Němcová.

Tento zákon pro příslušníky represivních složek státu umožňuje takzvané boční vstupy. To znamená, že do výběrových řízení vyšších tarifních tříd se může hlásit i občan, který není příslušníkem bezpečnostního sborů. A to Robert Šlachta od 30. června, kdy skončil u policie, není.

Bývalý šéf policejního protimafiánského útvaru Šlachta se chce do pondělí 8. srpna rozhodnout, zda nabízené místo u celníků přijme. Náměstkem by se mohl stát od 1. října.

Podle aktuální databáze jsou v Celní správě na pražském pracovišti volná dvě místa, na která není nutné výběrové řízení, a sice referent celního dohledu. Analytik v hodnosti vrchní komisař, což je další poptávaná pozice, musí projít výběrovým řízením.

I analytik na Celní správě musí vzejít z výběrového řízení.

Celní správa má od 25. července nového generálního ředitele. Po výběrovém řízení se jím stal Milan Poulíček, který v Celní správě působí od roku 1987. Po odchodu předchozího šéfa Petra Kašpara, který rezignoval ke konci června, skončil také náměstek pro ekonomiku Tomáš Pinkas. Již předtím skončil dočasný náměstek František Halás. Na jejich místa měla být vypsána výběrová řízení.