Život v digitální éře

Snídaně za bitcoiny

13. únor 2015 četba na 3 minuty

Foto: Redakce

Bitcoin Coffee, jediná kavárna v České republice, kde lze platit pouze bitcoiny, se nachází v pražských Holešovicích. Je součástí Paralelní polis, institutu nebo snad alternativního prostoru, který v září roku 2014 otevřela umělecká skupina Ztohoven. A připravují tam nejlepší flat white v Praze.

Je krátce před osmou ranní, když vystupuji z tramvaje. Mám namířeno na snídani do Bitcoin Coffee, jediné kavárny v Praze, která přijímá pouze bitcoiny.

Vcházím do nápadné antracitové budovy s velkým nápisem „Paralelní polis" a už ve dveřích mě vítá příjemná vůně čerstvé kávy. Mnoho lidí tu není, slečna u baru vaří kávu a dva kluci v rohu místnosti koukají do svých laptopů.

Stejně jako zvenku, i uvnitř je dominantní barvou tmavě šedá. Kavárna je zajímavě uspořádaná, bar stojí uprostřed prostoru a vše v místnosti se tak vlastně odehrává za ním. Baristé se od návštěvníků liší jen schopností manipulovat s kávovou mašinkou.

Nábytek je z papírové voštiny, lehkého, původně výplňového materiálu. Desky stolů jsou kovové, elevace u pravé stěny místnosti z palet. Odhadem se sem pohodlně může vejít asi 50 lidí. Po celém obvodu místnosti je spousta zásuvek, je vidět, že majitelé nejrůznějších elektrických hraček jsou zde více než vítáni.

FOTOGALERIE

Sedám si k jednomu z menších stolků vzadu, odkud mohu sledovat dění v místnosti. Nejvíc se těším na místní zcela bezkonkurenční flat white. Pro jistotu kontroluji zásobu bitcoinů v peněžence, vím, že mi něco zbylo z minula, otázkou je, kolik. A jejda, „peněženka" ukazuje 0,0069294255424702635 BTC (něco přes 37 Kč), za to mnoho nepořídím. Nevadí, směním si další.

Kdesi jsem četla, že se v kavárně v podstatě dá platit i v korunách; zákazník chtivý takové platby musí navštívit spoluzakladatele Paralelní polis doma, do kasičky mu odevzdat příslušný obnos za kávu, koláč či cokoliv jiného, nechat si vystavit potvrzení, a to následně vyměnit za danou komoditu v kavárně. Ptala jsem se slečny baristky, co je na této historce pravdy, a prý nic moc. Jediný způsob, jak zde použít české koruny, je vyměnit je v automatu za bitcoiny.

Automat stojí hned u vchodových dveří. Na displeji zvolím tlačítko „zakoupit bitcoiny", zodpovím pár otázek a už mě vyzývá k naskenování QR kódu mé peněženky. Když si jej přečte, stačí jen vložit bankovky, které chci směnit, a transakce je hotová. Než si půjdu koupit vytouženou kávu, musím ještě chvilku počkat, než peníze doputují do peněženky. Za minutku už peněženka hlásí, že můžu jít pro snídani.

U slečny si objednám vytoužené flat white. S jídlem je to trochu těžší, všechny vystavené dobroty vypadají lákavě. Nakonec to vyhraje koláč s ovocnou náplní. Ceny jsou na menu uvedené v korunách. Pochopitelně, tisíciny bitcoinu by na lístku asi moc parády neudělaly. Hlavně asi málokdo si taky umí z hlavy přepočítat, kolikže vlastně káva stojí. Byť televize v místnosti informuje o aktuálním kurzu bitcoinu ke koruně.

Platba je víc než jednoduchá. Slečna baristka na svém tabletu vygeneruje QR kód, který si jednoduše vyfotím, platbu potvrdím a téměř okamžitě se na tabletu rozsvítí zelená kontrolka. Mohu si svou snídani odnést.

Akční letáky