Je krátce před osmou ranní, když vystupuji z tramvaje. Mám namířeno na snídani do Bitcoin Coffee, jediné kavárny v Praze, která přijímá pouze bitcoiny.

Vcházím do nápadné antracitové budovy s velkým nápisem „Paralelní polis" a už ve dveřích mě vítá příjemná vůně čerstvé kávy. Mnoho lidí tu není, slečna u baru vaří kávu a dva kluci v rohu místnosti koukají do svých laptopů.

Stejně jako zvenku, i uvnitř je dominantní barvou tmavě šedá. Kavárna je zajímavě uspořádaná, bar stojí uprostřed prostoru a vše v místnosti se tak vlastně odehrává za ním. Baristé se od návštěvníků liší jen schopností manipulovat s kávovou mašinkou.

Nábytek je z papírové voštiny, lehkého, původně výplňového materiálu. Desky stolů jsou kovové, elevace u pravé stěny místnosti z palet. Odhadem se sem pohodlně může vejít asi 50 lidí. Po celém obvodu místnosti je spousta zásuvek, je vidět, že majitelé nejrůznějších elektrických hraček jsou zde více než vítáni.

Sedám si k jednomu z menších stolků vzadu, odkud mohu sledovat dění v místnosti. Nejvíc se těším na místní zcela bezkonkurenční flat white. Pro jistotu kontroluji zásobu bitcoinů v peněžence, vím, že mi něco zbylo z minula, otázkou je, kolik. A jejda, „peněženka" ukazuje 0,0069294255424702635 BTC (něco přes 37 Kč), za to mnoho nepořídím. Nevadí, směním si další.

Kdesi jsem četla, že se v kavárně v podstatě dá platit i v korunách; zákazník chtivý takové platby musí navštívit spoluzakladatele Paralelní polis doma, do kasičky mu odevzdat příslušný obnos za kávu, koláč či cokoliv jiného, nechat si vystavit potvrzení, a to následně vyměnit za danou komoditu v kavárně. Ptala jsem se slečny baristky, co je na této historce pravdy, a prý nic moc. Jediný způsob, jak zde použít české koruny, je vyměnit je v automatu za bitcoiny.

Automat stojí hned u vchodových dveří. Na displeji zvolím tlačítko „zakoupit bitcoiny", zodpovím pár otázek a už mě vyzývá k naskenování QR kódu mé peněženky. Když si jej přečte, stačí jen vložit bankovky, které chci směnit, a transakce je hotová. Než si půjdu koupit vytouženou kávu, musím ještě chvilku počkat, než peníze doputují do peněženky. Za minutku už peněženka hlásí, že můžu jít pro snídani.

U slečny si objednám vytoužené flat white. S jídlem je to trochu těžší, všechny vystavené dobroty vypadají lákavě. Nakonec to vyhraje koláč s ovocnou náplní. Ceny jsou na menu uvedené v korunách. Pochopitelně, tisíciny bitcoinu by na lístku asi moc parády neudělaly. Hlavně asi málokdo si taky umí z hlavy přepočítat, kolikže vlastně káva stojí. Byť televize v místnosti informuje o aktuálním kurzu bitcoinu ke koruně.

Platba je víc než jednoduchá. Slečna baristka na svém tabletu vygeneruje QR kód, který si jednoduše vyfotím, platbu potvrdím a téměř okamžitě se na tabletu rozsvítí zelená kontrolka. Mohu si svou snídani odnést.