Bradley Dixon, který je podobně jako Allen Armentrout potomkem jižanského vojáka, se o osud sochy konfederačního vojáka ve městě Graham v alamanském okresu obává od chvíle, kdy demonstranti v nedalekém městě Durhamu v Severní Karolíně sejmuli obdobnou bronzovou sochu z městské věže.

Grahamský pomník, který připomíná památku 1100 vojáků Konfederace z doby americké občanské války, patří k několika desítkám památníků ve Virginii, které chtějí odstranit levicoví aktivisté.

Tlak na odstraňování a bourání soch trvá na jihu Spojených států už od 12. srpna, kdy ve městě Charlottesville ve Virginii došlo ke střetu mezi pravicovými a levicovými demonstranty, k němuž dal podnět právě spor o zbourání sochy konfederačního generála Roberta E. Leeho. Střet vyvrcholil tragédií, když zahynula jedna žena poté, co do davu najel muž v autě. Podle některých informací šlo o úmyslný útok vozem, který spáchal pravicový extrémista, podle některých dalších ohlasů se muž naopak snažil ujet levicovým extrémistům, kteří zaútočili na jeho auto.

Volení zástupci místních samospráv v současnosti odstraňují po celém americkém Jihu z ulic, škol a dalších veřejných prostranství jakékoli odkazy na Konfederaci, protože ta je vnímána jako strana, jež v občanské válce bojovala za zachování otroctví.

V Alamance, kde současný prezident Donald Trump získal loni v listopadu 55 procent hlasů, ale místní zastupitelé slíbili, že mramorová připomínka konfederačního bojovníka zůstane na svém místě. Socha stojí na vysokém žulovém sloupu v Grahamu u historické soudní budovy, odkud shlíží na hlavní třídu. Její existence vyvolala debatu už před dvěma lety, kdy se připomínalo sté výročí jejího odhalení.

Zdroj: Youtube

Dixon, který působí jako náčelník místní hasičské stanice a současně se stará o rodinný statek z 30. let 20. století se čtyřmi hektary pozemků, nicméně zdůrazňuje, že jakoukoli snahu o její odstranění bere jako své osobní příkoří. "Je to přímá rána mé rodině i mé krvi. Nebudu se jen tak dívat, jak ten památník padá," uvedl pro Reuters Dixon, jehož rodina patřila údajně k vůbec nejstarším osadníkům ve zdejším kraji. Dále řekl, že žádný z příznivců sochy, o kterém ví, nemá nic společného s událostmi ve Virginii ani s nenávistnými organizacemi typu Ku-Klux-Klanu, které odsuzuje.

Památník mu podle jeho slov připomíná předky, jež se snažili chránit pravomoci, vyhrazené americkým státům desátým dodatkem Ústavy Spojených států. "Mí příbuzní nebyli otrokáři," sdělil Reuters Dixon, který trvá na tom, že jeho předci nebojovali za to, aby zachovali špatné zřízení. "Příslušníci mé rodiny byli vyzváni, aby jednali, a udělali to. Jejich oběť si zaslouží úctu," říká Dixon.

Právě osobní historie mnoha jižanských rodů a hrdost na své předky je podle Reuters možnou příčinou toho, proč řada lidí jako Dixon tak ostře hájí konfederační symboly, které podle jiných názorů představují "hanebnou minulost".

"Nechápu, proč si oni mohou připomínat své lidi, pokud si my nesmíme připomínat naše," prohlásil Joseph Harris, majitel tiskařství, který se Reuters svěřil, že si ho jeden místní obchodník najal, aby vytvořil samolepku se sochou a s poselstvím: "Nikdy nepadnu."

Jiní obyvatelé Grahamu, černí i bílí, uvedli, že se snaží zjitřelé atmosféře a střetům spíš vyhnout. "Stržení sochy podporuje rozdělení společnosti, a já si myslím, že bychom měli jako komunita usilovat spíš o to, aby vše zůstalo v klidu. Nikomu neškodí," řekla Reuters čtyřiadvacetiletá Brittany Parrishová, černá kuchařka v kavárně.

Také Dixon prohlašuje, že dává přednost klidnému životu se svou přítelkyní Emily Masonovou. Přestože i její předkové bojovali za Konfederaci, ona sama podle svých slov v této historii nevyrůstala a dokáže se dívat na problém z obou stran pohledu. Dixonovo zaujetí pro rodinné dědictví ji však přesvědčilo, že by socha měla zůstat na svém místě. "Znamená pro něj všechno," řekla Reuters.