Startuje seriál Soumrak templářů. V Česku natočené dílo překonalo ohnivou zkázu

Seriál Soumrak templářů (Knightfall) s Tomem Cullenem

Seriál Soumrak templářů (Knightfall) s Tomem Cullenem

Foto: HBO Europe

Je několik vysvětlení, proč pátek třináctého bývá považován za nešťastný den. Jedním z nich je pád templářského řádu, jehož zkáza započala v pátek 13. října roku 1307. Událost se stala vděčným zdrojem legend i historických statí. Ve středu 6. prosince má svou světovou premiéru nový americký desetidílný seriál Knightfall (v češtině poběží pod názvem Soumrak templářů), který ony legendy i skutečnost opět připomene.

Zmrzlinu mimochodem štáb dodával kaskadérům i šermířům přímo na plac, aby natáčení ve velkém horku zvládli. Při zimních scénách byly naopak k dispozici vyhřívané stany. O všechny účastníky natáčení se produkce opravdu hezky starala.

Jak vznikly legendy o svatém grálu

Dobytí přístavního města Akkonu je mimochodem jednou z opravdu historických událostí, již seriál zachycuje, a současně událostí, která templáře proslavila a zavdala podnět k mnoha legendám o svatém grálu.

Akkon byl dobyt v roce 1291 osmanskými muslimskými nájezdníky pod velením sultána el-Ashraf Khalila. K datu 18. května už sultánovým mamelukům odolával jen templářský železný hrad na jihozápadním výběžku Akkonu.

Přeživší templáři se opevnili spolu se skupinou obyvatel obojího pohlaví v budově řádu, která měla charakter pevnosti, a téměř týden odolávali mameluckým útokům. Až když jim sultán nabídl za předání pevnosti čestný odchod, otevřeli bránu a umožnili emírovi a stovce ozbrojenců vstup. Mamelukové ale porušili sultánův slib a pokusili se odvléct několik žen a dětí. Templáři tedy znovu sáhli po zbrani a vyvolali bitvu, v níž pobili muslimské bojovníky do posledního muže. V noci se jim pak podařilo naložit řádový poklad na loď a vypravit ho z města.

hrabě Saint Germain

Hrabě Saint Germain: Génius, nebo podvodník?

Podle legend byly součástí pokladu i svatý grál a další svaté relikvie, které měli templáři střežit a jež později ukryli na neznámém místě – tento motiv se stal vděčným námětem desítek dobrodružných i mysteriózních děl světové literatury a filmu, Indiana Jonesem počínaje a Šifrou mistra Leonarda konče.

Známý britský sindolog a badatel lan Wilson tvrdí, že templáři vlastnili až několik artefaktů z Ježíšovy pozůstalosti: například Turínské plátno, Longinovo kopí, kterým byl proboden bok Vykupitele, i samotný grál. Zatímco Turínské plátno a Longinovo kopí byla nalezena, grál zmizel beze stopy. Dodnes se tak vedou diskuse, kde se grál spolu s řádovým pokladem skrývá.

Oheň natáčení nezmařil

V seriálu představují historický Akkon dvě místa - scény bojů o přístavní molo se natáčely v chorvatském Dubrovníku pod skutečnými historickými hradbami, jen pár metrů od míst, kde vznikal i slavný seriál Hra o trůny. V řadě záběrů ale suplovaly Akkon obří kulisy, postavené českými scénickými výtvarníky na pláni za barrandovskými filmovými studii, které současně sloužily jako středověká Paříž.

A právě tyto kulisy způsobily při natáčení největší drama, protože koncem září 2016 z dosud plně nezjištěných příčin vzplály a shořely na popel. Požár byl tehdy viditelný z celé Prahy, škoda dosáhla sta milionů korun. Na místě zasahovalo 24 hasičských jednotek a vrtulník. 

Požár na Barrandově.

Požár kulis způsobil škodu produkční firmě, nikoli Barrandovu

Původce požáru se najít nepodařilo. "Šlo o neprokázané zavinění neznámé osoby. To znamená, že jsme vyloučili technickou závadu, požár vznikl kvůli člověku, ale nepodařilo se zjistit, jak a proč," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Škoda vznikla především společnosti Stillking Films, která pro Američany zajišťovala v Česku produkci a pozemky sousedící se studii na Barrandově si pronajala. Požár ale natáčení nezastavil, jen se trochu pozměnil výrobní plán. Namísto v kulisách se začalo víc pracovat v exteriérech a v barrandovských studiích a kulisy byly mezitím postaveny znovu. Vzniklou škodu uhradila pojišťovna a natáčení ani moc nepřekročilo plánovaný termín.

Scény dobytí Akkonu a dalších templářských bitev představovaly také velkou příležitost pro stovky českých šermířů a příznivce bojových umění, pohybové castingy na role bojovníků se konaly hned v několika městech České republiky. Základ bojovníků tvořili kaskadéři české kaskadérské skupiny Filmka a šermíři agentury Merlet, působící pod Filmkou. Merlet pak organizoval nábor dalších válečníků, kterých bylo potřeba několik set a jejichž rolí se zhostili členové desítek českých skupin scénického a historického šermu. Soumrak templářů, jenž vznikal souběžně spolu s dalším výpravným historickým seriálem Britannia, tak vytížil českou šermířskou obec podobně, jako naposledy v roce 1999 souběžné natáčení dvou Johanek z Arku na českém území.

Mezinárodní předvánoční reklama Apple vznikla v Praze

Dojetí z Prahy: Apple natočil světovou vánoční reklamu v české metropoli

Není divu, že si čeští filmoví pracovníci i šermíři přejí, aby se první sérii dařilo - pokud totiž bude úspěšná, je velká naděje, že se sem produkce Soumraku templářů vrátí.

Templářský řád

Chudí rytíři Kristovi a Šalamounova chrámu, jak se templáři oficiálně jmenovali, odvozovali název od svého původního sídla v mešitě Kubbat as-Sachrá (Skalní chrám) v Jeruzalémě, stojící v místě, kde stával dříve Šalomounův chrám (templ). Jejich původním úkolem byla ochrana poutníků přicházejících navštívit svatá místa. S rostoucí mocí a vlivem a se zakládáním dalších a dalších opěrných templářských klášterů a hradů však položili také základ modernímu bankovnictví. Brzy totiž zjistili, že převážet peníze z jednoho místa na jiné a zpět je příliš složité, drahé a nebezpečné. Využili proto svých asi devíti tisíc hradů, komend a dalších sídel v Evropě a Středomoří a vytvořili z nich první moderní bankovní síť. Používali směnky, šeky, různé druhy úvěrů, přijímali vklady a prováděli platby do zahraničí podobně jako dnešní banky. Půjčovali také anglickému a francouzskému králi na finacování jejich vzájemné války, a právě to se jim zřejmě stalo osudným: neochota francouzského krále splácet tento dluh a současně touha přivlastnit si obrovský templářský majetek stála za vykonstruovaným obviněním templářů z hereze a následným zničením celého řádu.

◀ PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 2/2
DALŠÍ ČÁST ▶

Akční letáky