Sověti obsadili Československo za den. Odcházeli ale déle než rok

Fotografie zachycuje dům pobořený tankem č. 314.

Fotografie zachycuje dům pobořený tankem č. 314.

Foto: Post Bellum

Eduard Vorobjov vstoupil 21. srpna se svou jednotkou sovětských vojáků na území Československa. Bál se, jak budou lidé reagovat, ale se vším si poradil. Na druhé straně pak stál zvídavý mládenec Jan Kovanic, který slyšel v rádiu o vstupu cizích vojsk do Československa. Neváhal, nasedl na kolo a jel se na okupanty podívat přímo do centra Liberce. Pohled z obou stran barikády přinášíme v den 50. výročí srpnové invaze. 

Všechna očekávání ale vzala za své. V sedm hodin ráno 21. srpna ho budila zmatená matka, která o okupaci zaslechla z rádia. Janovi hned došlo, co se děje. „‚Mami, to nejsou americký tanky.‘“ Otočil jsem se na druhý bok a chtěl jsem spát dál, protože jsem věděl, že se už nedá dělat vůbec nic. Pak to ve mně začalo pracovat, vstal jsem a pustil si rádio,“ vzpomíná Kovanic. Doma u rádia ovšem dlouho nevydržel.

„Vzal jsem kolo a jel jsem do Liberce. Přijížděl jsem po Sokolské ulici, kde jsem viděl, jak jede nahoru kolona tanků. Přijížděly z Německa a měly na sobě invazní pruhy. Jel jsem nahoru vedle jednoho tanku a pěstičkou jsem máchal na vojáka, co stál ve věži. On se na mě otočil a s ním se otočila i hlaveň samopalu.

U pomníku Jana Palacha

Skaut namočil vlajku v krvi obětí okupace, další na ní skládali slib

Tak jsem přestal máchat pěstičkou, okamžitě jsem zabrzdil a zmizel jsem. V tom jsem si všiml, že v okolních budovách a v divadle F. X. Šaldy jsou zaryté kulky, jak ulici preventivně ostřelovali.“ 

Další Honzova cesta vedla k radnici. „Kolem ní bylo lešení. Pod něj jsem si uložil kolo. Všude kolem byly na zemi třísky a kaluže krve. Dověděl jsem se od lidí, co tam byli, že nějací kluci házeli v noci na tanky podlážky z lešení, pak že se ozvala střelba. Bylo tam několik mrtvých,“ dodává.

DEMOLIČNÍ TANK Č. 314

Rozhořčený Jan pak přebíhal z jednoho místa na druhé ve snaze vidět co nejvíc. Zkoušel gesta marného vzdoru a unikal z příliš nebezpečných situací. Na náměstí se vrátil krátce poté, co tank číslo 314 narazil do podloubí na východní straně náměstí.

Básník Karel Šiktanc dostal podruhé Cenu Jaroslava Seiferta.

Básník Karel Šiktanc: Život v exilu jsem si nedovedl představit

„Byl tam tank zasypaný sutí. Když jsem přišel já, lidi už vyhrabávali ze suti raněné a přijely tři sanitky. V tom tank nastartoval, začal couvat z toho šrumu, a jak couval, tak rozhrnul sanitky, které za ním stály,“ popisuje výjev před radnicí Kovanic. Z tanku pak vylezl voják, kterému mezi lopatky přiletěla cihla. Alespoň malá pomsta.

Lidé nejen v Liberci, ale v celé republice po počátečním šoku začali horečně hledat způsoby, jak okupantům zkomplikovat situaci. Návody se šířily hlavně rozhlasem, kterému se dařilo s pomocí různých technických triků vysílat. 

InfografikaZdroj: Deník

◀ PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 2/2
DALŠÍ ČÁST ▶

Akční letáky