Spor o českou naftu v Německu potrvá ještě 18 měsíců

Foto: Shutterstock

Česká republika má stále větší šanci získat zpět naftu za více než jednu miliardu korun od zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe. V pondělí uzavřená smlouva mezi Správou státních hmotných rezerv (SSHR), insolvenčním správcem a novým majitelem skladu v bavorském Kraillingu má podle informací Dotyku důležitou klauzuli: nafta bude definitivně patřit opět Česku, pokud do 18 měsíců od jejího uzavření insolvenční správce Mirko Möllen nepodá na vlastnictví této suroviny žalobu. Potvrdil to předseda správy Pavel Švagr.

„Je to zásadní průlom, dosud totiž bylo insolvenčním správcem vlastnictví této nafty, kterou pro náš stát skladovala v Německu firma Viktoriagruppe, vždy zpochybňováno," uvedl šéf SSHR.

Zmíněná smlouva sice obsahuje i body, které zúčastněným umožňují od ní za určitých okolností odstoupit, pokud ji ale dodrží, nový majitel skladu – německá společnost Krailling Oil, která má vazby na podnik Fau z Přerova – musí zároveň zajistit vyskladnění zásob. To znamená především opravu železniční vlečky v Kraillingu, což může trvat asi osm týdnů. Pak by se nafta odvážela vlakem po dobu zhruba osmi měsíců do Česka. Náklady, které to Česko bude stát, vyčíslil Pavel Švagr na 50 až 60 milionů korun.

Paradox, že Česko si sice může naftu začít odvážet, ale její vlastnictví stále není právně vyřešeno, trvá i nyní.

Viktoriagruppe skladovala naftu v Německu od roku 2010, před půldruhým rokem ale náhle skončila v insolvenci a strategické zásoby se pak státu nedařilo získat zpět. Až letos na jaře správce Möllen s odvozem souhlasil, bez opravené vlečky však nebylo možné stanovený termín pro odsun vůbec stihnout. Správce si přitom tehdy vyhradil zároveň možnost vlastnictví nafty kdykoliv zpochybnit.

Paradox, že Česko si sice může naftu začít odvážet, ale její vlastnictví stále není právně vyřešeno, sice trvá i nyní – ale uvedená klauzule o 18 měsících pro možnost žaloby s velkou pravděpodobností znamená, že insolvenční správce už na argumenty SSHR přistoupil.