Sportovci si na nové stadiony počkají. Olympijská centra nabírají zpoždění

Jiří Pšenička | 6. 7. 2016

Ještě na začátku května ministerstvo školství prohlašovalo, že do pololetí letošního roku předloží do vlády materiál, který navrhne vybudování špičkových sportovišť pro české olympioniky – olympijských center. Největší by přitom mělo vzniknout ve středočeském Nymburku. Jak se ale nyní ukazuje, projekt za několik miliard korun, který hovoří o „významné sportovní infrastruktuře v ČR" nabírá zpoždění.

Nyní tiskový odbor ministerstva pro magazín Dotyk uvádí, že materiál bude předložen vládě „ještě do konce tohoto roku". Důvody průtahů nesdělil, ale zdroje magazínu Dotyk mluví o tom, že ministerští úředníci se celou věcí začali vážněji zabývat až v posledních dvou měsících. „Teprve asi před sedmi týdny se na tom začalo intenzivně dělat," uvádí zdroj.

Premiér Bohuslav Sobotka loni v srpnu v Nymburku s Miroslavem Janstou (vpravo)Autor: www.kr-stredocesky.cz

Ministerstvo školství na přípravě materiálu úzce spolupracuje s Českou unií sportu, která zastřešuje sportovní svazy, kluby a tělovýchovné jednoty. Předseda unie Miroslav Jansta v květnu prohlásil, že účelem celé akce je vytvořit odpovídající zázemí českým reprezentantům, aby se mohli připravovat na domácí půdě a nemuseli cestovat za tréninkem mimo republiku.

Celkem by podle předběžných odhadů do všech olympijských center mělo směřovat ze státních zdrojů asi 2,5 až 3 miliardy korun.

V Nymburku – který jako centrum vrcholovým sportovcům sloužil už před rokem 1989, ale dlouhá léta se do něj téměř neinvestovalo – má být podle Jansty prostavěno 1,8 miliardy korun, a to zhruba během následujících 5 až 8 let.Další olympijská centra by měla být vybudována také v Račicích, pražské Troji, Harrachově, Prostějově, Novém Městě na Moravě a v Ostravě.

Celkem by podle předběžných odhadů do všech olympijských center mělo směřovat ze státních zdrojů asi 2,5 až 3 miliardy korun.

Více o tématu se dočtete v článku Miliardy korun pro české olympioniky.

Tagy Bohuslav Sobotka Česká unie sportu, z.s. Česko Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky Miroslav Jansta Nymburk Ostrava Prostějov Trója vláda