Sportovec není chemik. Nemá šanci uhlídat zakázané látky, říká právník

Táňa Králová | 18. 8. 2016

Před čtyřmi lety se mu podařilo dostat na olympiádu do Londýna kajakáře Jana Štěrbu, který předtím dostal půlroční trest za doping. Poradit sportovcům, jak čelit nevědomému dopingu, ale sportovní právník a přední odborník na antidopingové právo Jan Šťovíček neumí.

„V seznamu zakázaných látek je vedle výčtu stimulantů i větička, že zakázané jsou i další látky, které mají stejnou nebo podobnou chemickou strukturu a podobný biologický účinek. A to je dalších asi 200 látek, které ale už nejsou na obalu vyjmenovány. Takže i kdyby si chudák sportovec vzal pikslu s iontovým nápojem a srovnal názvy se seznamem, na nic nepřijde. Nezná strukturu a biologické účinky," vysvětluje Šťovíček.

I kdyby si chudák sportovec vzal pikslu s iontovým nápojem a srovnal názvy se seznamem, na nic nepřijde.

Co tedy mají sportovci dělat, aby nespadli do nevědomého dopingu? „To já nevím. Je potřeba se zeptat v antidopingových agenturách, jak si to představují. Asi musí jít za toxikologem nebo chemikem a zaplatit mu znalecký posudek, jestli to či ono mohou pít. Měl jsem ale i případy, kdy se poradili, a že je vše v pořádku. Stejně se nakonec v nápoji našlo něco, co ani na etiketě nebylo," vzpomíná právník.

U kajakáře Štěrby nakonec rozhodly polymery s nejasným účinkem. Nic netuše pil iontový nápoj a tři měsíce před olympiádou v Londýně mu našli zakázaný stimulátor.

„Zjistilo se, že inkriminovaná látka, která navíc ani nebyla na soupisu zakázaných látek, má dva polymery. A může být buď pravotočivý, nebo levotočivý. Zajímavé je, že jedna látka má dvě podoby a podle biologických účinků je každý polymer úplně jiný. Jeden je stimulant, druhý je úplně neutrální. Světová antidopingová organizace WADA nedokázala určit, který z těchto polymerů Honza vypil. Dali mu napomenutí a mohl jet. Nepříjemné bylo, že verdikt padl asi tři dny před závodem. To je pro závodníka velký stres," říká Šťovíček v rozhovoru pro Dotyk.

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

Tagy doping Jan Štěrba (politik) Londýn nápoj olympijské hry