STAN: nový jazýček na politických vahách

Jan Štětka | 6. 12. 2016

Tvrdit, že v české politice vyrůstá nový Josef Lux, by bylo přehnané. Přesto Petr Gazdík chytře vmanévroval své hnutí Starostové a nezávislí (STAN) do role jazýčku na tuzemských politických vahách, kterým byli lidovci právě za časů svého legendárního předsedy.

Pozoruhodný je především současný vysoký koaliční potenciál Starostů. Je důsledkem úspěchu v podzimních krajských volbách (celkem 9,96 procenta hlasů), ukončení spolupráce s uvadající TOP 09 a také výrazného osobního angažmá Gazdíka při antizemanovské trucoslavě 28. října na Staroměstském náměstí v Praze.

Díky tomu je STAN přijatelný a vítaný pro kdekoho. Pro pravici i pro levici – byť je dělení dnes už téměř nepodstatné –, hlavně však pro oba bloky, které dnes proti sobě nově stojí na české scéně a mezi nimiž dojde ve sněmovních volbách v příštím roce bezesporu k ostrému střetu. Řeč je o babišovsko-zemanovsko-okamurovském táboře bojovníků proti elitám a establishmentu a o skupině tradičních demokratických partají.

Řečeno srozumitelnější ruskou terminologií: o přízeň STAN se ucházejí „narodniki" i „zapadniki".

Řečeno srozumitelnější ruskou terminologií: o přízeň STAN se ucházejí „narodniki" i „zapadniki". Však na vrcholný sněm Starostů v nedávné minulosti dorazili jak šéf ANO Andrej Babiš či prezident Miloš Zeman, tak předseda ODS Petr Fiala, první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka i guru TOP 09 Karel Schwarzenberg. Ani jeden z nich nešetřil komplimenty a vyzdvihováním shod.

Výběr partnera napoví

Gazdík samozřejmě výhodu širokého výběru potřebuje. Nejen kvůli případné povolební koalici, ale hlavně pro uzavření předvolebního partnerství. Zrovna dnes odpoledne jedná celostátní výbor Starostů o náhradě za TOP 09. Existuje sice i možnost jít do voleb samostatně a mnozí regionální lídři Starostů, povzbuzení říjnovým triumfem v krajském klání, po tom volají, Gazdík by však měl takové hazardérství včas zkrotit. Některé regiony jsou totiž pro STAN propadákové, takže podpora by se v celostátním součtu nemusela přehoupnout přes pětiprocentní volební práh.

Klíčové dilema Starostů tedy zní: s kým jít do holportu? Volby v roce 2017 budou skutečně zásadní. Nepůjde jako dosud „jenom" o daně, poplatky ve zdravotnictví či potírání korupce, nýbrž o samotné udržení prozápadní orientace Česka, o zachování svobody a otevřené společnosti.

Gazdík to ví, přesto podle svých slov nevylučuje patrnerství s nikým kromě extremistů a komunistů. Je to jen blafování, aby hledaná nevěsta přinesla větší věno? Každopádně ideálním partnerem Starostů se zdají být lidovci, jejichž osvědčenou image klidné síly si Gazdík celkem bez obtíží už osvojil. Za jeho státotvorný projev na Staroměstském náměstí, vyzývající k důstojnosti, odvaze a trvání na hodnotách masarykovského humanismu, by se nemusel stydět ani zmíněný Josef Lux. Navíc právě KDU-ČSL je stejně jako Starostové stranou s vysokým zastoupením v komunální politice a s důrazem na témata zajímající regiony a venkov.

Gazdík nevylučuje patrnerství s nikým kromě extremistů a komunistů.

Výběrem volebního partnera, o němž by mělo být jasno už koncem prosince či v průběhu ledna, ovšem jazýčková role Starostů neskončí. Co když i po volbách dojde na ďábelské vábení třeba ze strany ANO a padne nabídka výhodnějšího rozpočtového určení daní výměnou za účast ve vládní koalici? A později třeba i za zrušení sankcí proti Rusku? Odolají Starostové? Odolá Gazdík?

Zemitý politik ze Suché Lozi na Zlínsku by se už teď měl připravit na to, že může brzy vyfasovat zlomyslnou luxovskou přezdívku Had na šest. Bude-li to ale kvůli podpoře západního směřování země a polistopadových hodnot, měl by nad tím mávnout rukou.

Rozhovor s Petrem Gazdíkem Nejsme prodejné děvky si přečtete zde.

Tagy Andrej Babiš Josef Lux Karel Schwarzenberg KDU-ČSL Miloš Zeman Petr Gazdík Staroměstské náměstí starosta Starostové a nezávislí TOP 09