V Česku startuje „starožitnictví s kytarami“

Jaroslav Krupka | 5. 3. 2017
Nástroje mohou sloužit i jako investice.
Kytarový Boutique nabídne i historické aparatury
Elektrická kytara Gibson 1975 Deluxe Goldtop

Láká vás vlastnit americkou kytaru z roku 1975, která se spolupodílela na žánrovém vývoji bluesu, rocku i metalu a kterou vyrobila továrna v Nashville teprve rok po svém oficiálním otevření? Nebo unikátní "rezofonickou" kytaru National Triolian z roku 1931? Máte příležitost. Pokud tedy máte i pár nezbytných desítek až stovek tisíc.

Český e-shop s kytarami Kytary.cz, který vlastní a provozuje společnost Audio Partner Vladimíra Myslíka a Jana Pilse, otevřel koncem února nový obchod nazvaný Kytarový Boutique. Nabízí v něm starožitné, malosériové, zakázkově vyrobené nebo jinak ojedinělé kytary a hudební nástroje pro sběratele a hudební fajnšmekry, ale také pro investory. Kytarový Boutique zatím funguje jen online, od poloviny března nicméně začne vystavovat nástroje v prodejně Kytary.cz v Praze Modřanech.

V Česku startuje „starožitnictví s kytarami“
Česko

V Česku startuje „starožitnictví s kytarami“

"Roční zhodnocení těchto nástrojů coby investice se pohybuje od deseti do patnácti procent, protože je jich omezený počet a jejich hodnota neustále roste. V nabídce máme víc než 30 kytar a desítky zesilovačů. Ceny se pohybují v rozpětí zhruba od 30 tisíc do 200 tisíc korun. Nejunikátnější je ale rezofonická kytara National Triolian z roku 1931, kterou zatím nemáme naceněnou," řekl vedoucí marketingu e-shopu Kytary.cz Filip Černý.

Bible v mobilu: křesťané chodí stále více na sítě než do kostela
Publicistika

Bible v mobilu: křesťané chodí stále více na sítě než do kostela

Nástroje jsou podle jeho slov rozděleny do několika kategorií. Kategorie Vintage zahrnuje použité nástroje vyrobené do roku 1987, kam ale výjimečně mohou patřit i „mladší" kusy. Hodnota těchto kytar a aparatur by měla spočívat v dnes už těžko dostupných materiálech a ve výrobních technologiích s velkým podílem ruční práce.

Kategorie Fine pak představuje soudobou produkci nástrojů (v časovém rozmezí od 90. let po současnost), které by měly být luxusní, vzácné, malosériové či ručně vyráběné. V obou kategoriích butik nabízí kromě kytar i aparatury. Nejdražším nástrojem, který butik momentálně nabízí, je elektroakustická kytara z kategorie „Fine", tedy nová, která stojí 226 690 korun. "Jde o unikátní kousek z dílny americké firmy Taylor," uvádí Černý.

Zdroj: Youtube

Mezi cenné kousky kategorie Vintage zase podle něj patří kromě už zmíněné kytary National Triolian například kytara Gibson Deluxe Goldtop z roku 1975. "V dobách, kdy se tady ještě líbali soudruzi a Petr Janda zpíval o honění želvy, tenhle nástroj se spolupodílel na žánrovém vývoji bluesu, rocku i metalu. Vyrobila ho továrna v Nashville teprve rok po svém oficiálním otevření a zprovoznění. Později se na ní vystřídali různí umělci – bílí i černí – a vznikly na ní desítky alb a nespočet skladeb. Jejich konkrétní počet už nikdy nezjistíme, od posledního majitele jen víme, že jich byla spousta," tvrdí Černý. Na stejný typ kytary podle něj hraje i Slash z Guns'n'Roses.

Celý projekt Kytarového Boutique vede za Myslíkovy podpory hudebník a bluesový kytarista Marcel Flemr, který do něj vybírá a v případě potřeby restauruje nástroje a aparatury. Projekt vzniká za velké podpory Vladimíra Myslíka. "Do projektu jsme investovali řádově nižší jednotky milionů korun a v investicích budeme pokračovat. Postupně vybíráme další nástroje a doplňujeme nabídku," uzavírá vedoucí marketingu Kytar.cz

Kytary mají i svá vlastní muzea

Sběratelství kytar není v Česku ani na Slovensku novým nebo neznámým koníčkem, naopak má v obou zemích bohatou tradici. Zřejmě největší sbírkou a navrch stálou expozicí kytar v bývalém Československu je už řadu let Gitarové múzeum v Sobrancích na Slovensku. Muzeum vytvořil sběratel Janko Ferko, který bohužel v roce 2009 zemřel, a nyní patří jeho synovi Imrichovi. Muzeum se v současnosti rekonstruuje.

Stát chce dostat internet pod kontrolu
Publicistika

Stát chce dostat internet pod kontrolu

V Česku existuje soukromé muzeum českých elektrofonických kytar a aparatur ve Vápenném Podole, kromě toho řada sběratelů pořádá veřejné výstavy. Loni například proběhla v Plzni výstava o historii československých elektrofonických kytar, kde se prezentovalo 136 nástrojů se sbírky soukromého sběratele Jaromíra Jíry.

Tagy Česko Československo Filip Černý Modřany muzeum Nashville Petr Janda Praha Slovensko