Stát dá 300 milionů na pitnou vodu

Přehradní nádrže deficit kvalitní pitné vody nezachrání

Přehradní nádrže deficit kvalitní pitné vody nezachrání

Foto: Archiv Naše voda

V Česku může reálně chybět pitná voda – a stát se už pokouší na tuto hrozbu konkrétně reagovat. Ani současné bouřky nebo deště totiž nezmírňují dlouhodobý deficit vláhy, po suché zimě je stále většina podzemních i povrchových vod pod dlouhodobým normálem. Ministerstvo životního prostředí nyní spustilo nový dotační program pro boj se suchem.

Až do konce června příštího roku mohou obce nebo jimi ovládané firmy získat dotaci na budování či posílení zdrojů pitné vody, i na průzkumné vrty na zajištění nových potenciálních zdrojů. Minimální výše dotace na jeden projekt je podle ministra Richarda Brabce 100 tisíc korun, maximum 3 miliony. Celkově je na program vyčleněno 300 milionů.

Ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman přitom upozorňuje, že otálet s žádostí o dotaci až do příštího roku se může vymstít. Žádosti budou schvalovány průběžně, ne – jak je jinak obvyklé – až po skončení vypsaného termínu. „Umožníme tak prakticky okamžitou podporu tam, kde je problém s nedostatkem vody již nyní," uvedl Valdman. To ale zároveň znamená, že dotační program bude ukončen v okamžiku vyčerpání peněz.

Otálet s žádostí o dotaci až do příštího roku se může vymstít.

Státní instituce už v poslední době připouštějí, že za nedostatkem kvalitní pitné vody, s níž se nyní potýká řada obcí i měst, je vedle klimatických rozmarů i nehospodárné nakládání s vodou a nedostatečná péče o to, aby ji zadržovala krajina.