Student v jižanské uniformě bránil sochu a musel ze školy. Zastávají se ho Češi

Allen Armentrout

Allen Armentrout

Foto: repro Youtube

/VIDEO/ Americkému vysokoškolákovi Allenu Armentroutovi se nelíbí, že má z města Charlottesville zmizet socha generála Roberta E. Leeho. Oblékl si uniformu jižanského pěšáka z doby občanské války a postavil se před sochu s jižanskou vlajkou. Musel ze školy. Čeští příznivci oživené historie chystají dopis na jeho podporu.

Prapraprapradědeček jedenadvacetiletého amerického studenta Allena Armentrouta kdysi v uniformě jižanského pěšáka v občanské válce "Severu proti Jihu" opravdu bojoval. Jeho vzdálený potomek, student americké Křesťanské akademie Pensacola, ji nyní navlékl, aby s vlajkou Konfederace v ruce hájil sochu jižanského generála Roberta E. Leeho. 

Zdroj: Youtube

Záměr zbourat v Charletttosville sochu jižanského generála coby symbol „otrokářského Jihu“ stál u začátku nepokojů, jež 12. srpna letošního roku vyústily ve výbuch násilí mezi levicovými a pravicovými demonstranty. První z nich chtěli sochu zbourat, druzí na ně kvůli tomu zaútočili. Násilí stálo život jednu ženu - dvaatřicetiletá Heather Heyerová zahynula poté, co pravicový extrémista najel autem úmyslně do lidí. Socha zatím stále stojí, ale její osud je nejistý.

Ilustrační snímek. Britka protestuje proti odchodu země z EU na Trafalgar Square. 28. červen 2016

Část mě umírá, ale nemůžu zůstat: Občané EU opouštějí Británii

Tři dny po tragických událostech se pod sochu dostavil Armentrout v jižanské uniformě, aby tak protestoval proti záměru ji zbourat. Záběry, na nichž nehybně stojí a salutuje, zatímco mu jeho odpůrci ukazují vztyčené prostředníky, se rychle rozšířily v sociálních sítích. Pro studenta to ale mělo nepříjemný dopad. Křesťanská akademie Pensacola, kterou studoval, ho podle jeho slov za tento protest vyloučila. Na jeho obranu se nyní chtějí ozvat i čeští příznivci oživené historie (reenactoři), kteří se věnují právě americké občanské válce.

Armentrout novinářům řekl, že ho vyloučení ranilo, neboť se snažil jednat podle svého svědomí.

"Generál Lee byl jedním z největších Američanů, kteří kdy žili. Věřím, že křesťanská instituce by měla podporovat vlastenecké jedince, kteří se chtějí zastávat amerických tradic a víry. Opravdu hodně mě zraňuje, když zkoušíte udělat to, co je správné, a jste kvůli tomu napadáni," prohlásil Armentrout pro deník The Washington Post.

Sovětský voják se připravuje k hodu granátem

Před 75 lety se začal hroutit Hitlerův sen. Němci zaútočili na Stalingrad

Ve vyhroceném sporu, jenž mezi sebou vedou levicoví i pravicové demonstranté a do nějž výrazně vstoupili i extrémisté, se Armentrout vyjadřuje kriticky k oběma stranám. Podle něj neonacisté a členové Ku klux Klanu, kteří při demonstracích v uplynulých dnech pochodovali právě pod konfederační vlajkou, jen zneužili historii amerického Jihu. Na druhé straně student prohlašuje, že vnímat konfederační jih jen jako otrokářský je přílišné zjednodušení. Do Charlottesville přišel podle svých slov proto, aby uctil i bránil odkaz svých předků i generála Leeho a mužů, co padli pod jeho velením.

"To, že jsem tady, může, doufám, světu ukázat, že existují příznivci Konfederace, kteří nejsou rasisté, ale milují svobodu a nezávislost," citoval studenta The Daily Progress.

◀ PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 1/2
DALŠÍ ČÁST ▶