Ruský akademik Sergej Komkov, který navrhuje českého prezidenta Miloše Zemana na Nobelovu cenu za mír kvůli jeho údajně vyváženému postoji k dění na Ukrajině, není zřejmě tak slovutnou vědeckou kapacitou, jak je v českých médiích prezentováno. Vyplývá to z některých ruských zdrojů a také z názorů části ruskojazyčné minority žijící v Česku. Navíc je zatím zcela opomíjen fakt, že tento Moskvan již pět let žije a pracuje v Mariánských Lázních a čile spolupracuje s ruskou ambasádou v Praze.

O tom, že akademik Komkov navrhuje českého prezidenta na „Nobelovku" pro rok 2015, jako první informovala ruská informační agentura Regnum. Od ní informaci převzaly všechny české noviny, aniž by zkoumaly podrobnosti. Komkov je nejčastěji uváděn jako prezident Všeruského fondu vzdělávání.

Na ruských internetových stránkách se prezentuje také jako viceprezident Mezinárodní akademie duchovní jednoty a spolupráce národů, expert ruské Stání dumy, člen Ruské akademie přírodních věd, Evropské akademie informatizace se sídlem v Belgii, Mezinárodní akademie věd v San Marinu, člen Moskevského svazu spisovatelů, člen Ruského svazu spisovatelů, doktor pedagogických věd, doktor filozofie, doktor práv a profesor. Podepisuje se jako Mgr. prof. Sergej Komkov Gr.Ph.D.,Ju.Dr.

Ovšem i v Rusku již dříve opakovaně zaznívaly hlasy zpochybňující jeho akademické tituly i instituce, které údajně reprezentuje. Například ruský liberální list Novaja Gazeta již v listopadu 2012 napsal, že je nereálné, aby byl Komkov členem všech těchto organizací (z nichž některé jsou dokonce spojeny s pochybnou činností) a získal všechny zmíněné tituly. Píše například o tom, že „krásně znějící" titul doktora práv získal Komkov v San Marinu. Nejen Novaja Gazeta upozorňuje, že mnohé tituly a členství ve zmíněných organizacích si lze levně koupit.

Komkov nevyzdvihuje jenom Miloše Zemana. V Rusku už loni výrazně zaujal tím, že na Nobelovu cenu míru za rok 2014 navrhl ruského prezidenta Vladimira Putina. Především kvůli jeho angažmá v Sýrii a na Blízkém východě.

Málo se ovšem ví, že Komkov od roku 2009 žije v Česku, konkrétně v Mariánských Lázních. V západočeském lázeňském městě od roku 2012 řídí a provozuje „Ruský dům", první instituci svého druhu na českém území, spolupracující s místní radnicí a Karlovarským krajem. Komkovovi patří i mariánskolázeňská firma Runo company. Čile se angažuje i v české pravoslavné církvi, kde se loni postavil za vladyku Kryštofa, který odstoupil z funkce (údajně kvůli milenkám, které si měl vydržovat).

Komkov je i členem Koordinační rady ruských krajanů v ČR, která funguje při ruském velvyslanectví v Praze a zastřešuje ty spolky, které nemají problém se současnou Putinovou politikou. Tato rada má sídlo v budově, která patří ruské ambasádě a kromě jiného v ní má svou kancelář i podnikatel Zdeněk Zbytek, výrazně orientovaný na ruský byznys a také dlouholetý blízký přítel Miloše Zemana.

Týdeník Dotyk se zajímal, zda náhodou toto nemůže být hlavní důvod, proč Komkov navrhl na Nobelovu cenu míru českého prezidenta. Komkov otázku nechává bez odpovědi, svůj český mobil v minulých dnech nezvedal a na SMS nereagoval. „Toho pána opravdu neznám a ani o tom nic nevím," důrazně ale odmítl zmíněnou konstrukci podnikatel Zbytek.

O aktivitách a vědecké činnosti akademika Komkova mají pochybnosti i někteří zástupci ruskojazyčné menšiny v Česku. Dokonce někteří vyslovili podezření, zda Komkovova vědecká a pedagogická činnost je jen krycí identitou a ve skutečnosti se mimo svou vlast zabývá „úplně jinými úkoly".