Travolta daruje svůj Boeing australskému muzeu. A doletí s ním osobně

John Travolta uvedl Sezónu zabíjení, kde si zahrál s Robertem De Nirem.

John Travolta uvedl Sezónu zabíjení, kde si zahrál s Robertem De Nirem.

Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

John Travolta daroval své "milované" letadlo Boeing 707, vyrobené v roce 1964, australskému leteckému muzeu. Chce být také součástí posádky, která letadlo doručí.

Travoltův letoun byl vyroben pro nejpopulárnější australské aerolinky Qantas Airways v roce 1964. Slavný hollywoodský herec a současně pilot s licencí pro trysková letadla jej získal od aerolinek o víc než třicet let později.

"Je mi velkým potěšením učinit vzrušující historické oznámení, že jsem daroval své milované letadlo Boeing 707 Společnosti pro obnovu historických letadel," uvedl Travolta, který od roku 2002 vystupuje jako ambasador Qantas.

Andreas Prochaska, Alanté Kavaitéová, Sonja Heissová a Inaki Dorronsoro na festivalu v Karlových Varech

V Česku vznikne osmidílný seriál Ponorka, natočený podle Petersenova filmu

Australská Společnost pro obnovu historických letadel podle něj pomůže zrestaurovat letadlo tak, aby bylo schopné doletět ze Spojených států až na její australskou základnu, nacházející se asi 145 kilometrů od Sydney. Datum letu ještě není pevně stanoveno, ale herec už oznámil, že se ho chce zúčastnit coby jeden z pilotů. 

"Letadlo teď vyžaduje hodně práce, abychom ho znovu dostali do bezpečného letuschopného stavu, ale když vidím odhodlání a vášeň lidí z australské společnosti, nepochybuji o tom, že tenhle krásný a historický stroj znovu poletí. A doufám, že budu součástí jeho posádky," řekl Travolta.

Podle prezidenta Společnosti pro obnovu historických letadel Boba De La Huntyho se tato myšlenka zrodila, když se setkal s Travoltem v roce 2009 a oba se proletěli v letounu Qantas 1955 Super Constellation podél východního pobřeží Austrálie. "Sdílíme společnou úctu k starým letounům a létání, tak jsem jen navrhl, že kdyby se někdy chtěl rozloučit se svým Boeingem 707, měli bychom o něj velký zájem," řekl De La Hunty televiznímu vysílači ABC. "Když jsme pak letos slyšeli, že uvažuje o tom, že už nechce s Boeingem dál pokračovat, spojili jsme se. Johna si náš nápad okamžitě získal, a všechny podrobnosti jsme pak dojednali."

Hvězdné války slaví úspěch už od svého vzniku v roce 1977

Do kin táhnou franšízy, Hollywood proto vyrábí pokračování i z průměrných děl

Boeing 707 je čtyřmotorové proudové dopravní letadlo, první svého druhu na americkém kontinentu. V šedesátých letech minulého století se stalo nejrozšířenějším velkým dopravním letadem na světě. Nastartovalo éru dlouhých letů, při níž dopravní letadla ovládla svět osobní mezikontinentální dopravy, v němž do té doby dominovaly lodě a železnice.