Sociální sítě se baví: Nejvtipnější parodie na Trikolóru Václava Klause ml.

Jiné reagovaly na mocenské ambice

Jiné reagovaly na mocenské ambice

Foto: Repro Facebook

Václav Klaus ml. představil v pondělí 10. června své nové politické hnutí, které pojmenoval Trikolóra - hnutí občanů, a současně s tím ukázal veřejnosti i jeho nové logo. To okamžitě vzbudilo smích v sociálních sítích a vyneslo novému politickému uskupení řadu parodií.

Vedle humorných připomínek čelí název a logo nové Klausovy politické iniciativy i vážněji míněným výtkám, s nimiž se možná bude muset ještě vypořádat. Například podle některých kritiků je slovo "Trikolóra" nevhodný název pro politickou stranu, protože jde o symbol, který náleží všem občanům. Z toho důvodu se na internetu poměrně záhy po ohlášení názvu nového hnutí objevila petice, která žádá kompetentní orgány, aby zvážily, zda v případě použití trikolóry jako symbolu a názvu hnutí nejde o její zneužití.

Několik internetových uživatelů také poukázalo na podobnost použití slova "Trikolóra" s využitím slova "Vlajka" pro název československého nacionalistického a částečně i fašistického hnutí, které během existence Protektorátu Čechy a Morava za druhé světové války fungovalo jako kolaborantská organizace.

Vtipkuje se i na téma Babišova odstoupení

Internet se baví: Babišův výrok "chceme motýle" se stal terčem vtipů

Řada internetových vtipů si také utahovala z toho, že politické názory a kroky Václava Klause ml. nahrávají politice současného Ruska - například jím navrhovaný (a zamítnutý) návrh zákona o "zákazu mazání" internetových příspěvků by výrazně napomohl šíření fake news, včetně těch, které cíleně rozšiřují Ruskem placení internetoví trollové. Klausův požadavek, aby okupace Československa v roce 1968 armádami států Varšavské smlouvy pod vedením Sovětského svazu nebyla žádným způsobem spojována se současným Ruskem, zase opomíjel, že politika současného ruského prezidenta Vladimira Putina se v mnoha ohledech k Sovětskému svazu hlásí.

Internetoví uživatelé proto začali přepisovat logo Trikolóry v azbuce, popřípadě vytvářeli koláže, zdůrazňující, že mezi Klausem mladším a Ruskem existují vazby.

Reklamní a grafičtí profesionálové si zase všimli toho, že logo Trikolóry nápadně připomíná už dříve použité logo prezidentského kandidáta Marka Hilšera použité v jeho volební kampani a ironicky se dotazovali, zda je tato podobnost pouze náhodná, popřípadě rovnou psali o krádeži nápadu.

Slovo "krádež" zaznělo i v souvislosti s Klausovým prohlášením "Přišel čas vzít si naši zemi zpátky", jímž politik uvedl tiskovou konferenci, kde nové uskupení představil. Jde totiž o heslo, které v Británii používal jeden z vůdců kampaně za brexit Nigel Farage. Klaus mladší použitím téhož sloganu navíc inspiroval tvůrce internetových memů k vytvoření vtipu, v němž se coby "vetřelec" přibližuje k astronautce Ripleyové, což provázela poznámka, že zřejmě právě takto si ji chce vzít zpět.

Jeden den ohlásí kandidaturu proti vůdci, druhý den mu zruší pobočku. Lubomír Volný čelí Okamurovi

"Budu kandidovat proti tobě." "Jestli budeš mít kde." Volný v. Okamura baví sítě

Hodně vtipů si utahovalo i z potenciálních politikových mocenských ambicí. V každém případě však platí, že Klaus mladší vyvolal svou iniciativou v sociálních sítích mimořádnou pozornost, aspoň částečně srovnatelnou se zájmem, jakého se dostává dění kolem premiéra Andreje Babiše a protestů proti němu - což představuje další vděčný zdroj inspirace pro internetový humor.