Co se vlastně stalo? Prezident Spojených států Donald Trump včera v noci umístil na svůj twitterový účet poněkud nejasnou větu, zakončenou nesrozumitelným slovem: "Navzdory neustále negativnímu tisku covfefe" ("Despite the constant negative press covfefe").

Tweet byl nad ránem smazán, ale to už dávno vzbudil mezinárodní pozornost a záplavu komentářů od dalších uživatelů sociálních sítí. Ty zahrnovaly širokou škálu postojů od vtipkování až po snahu toto vyjádření analyzovat.

Podle zpravodajské stanice CNN je Trumpův tweet posledním příkladem jeho schopnosti upoutat v prostředí sociálních sítí pozornost a vyvolat veřejné dohady o významu mnoha svých poznámek. Trumpův styl se v tomto směru výrazně liší od jeho předchůdců v prezidentském křesle, jejichž vyjádření pečlivě cizelovaly jejich týmy, podotýká CNN.

Zatímco během své první devítidenní zahraniční cesty, při níž navštívil Saúdskou Arábii, Izrael a Vatikán, si dal Trump na Twitteru pauzu, pár hodin po návratu spustil na svém účtu bezmála záplavu příspěvků. Jako obvykle se v nich zaměřil na média, přičemž mu nejvíc vadilo pokračující vyšetřování jeho vztahů s Ruskem.

"Tweety představují Trumpa v jeho nejautentičtější a vzdorné podobě," uvádí CNN.

Středeční tweet rychle získal víc než 108 tisíc "retweetů" a víc než 135 tisíc "lajků". Pro srovnání, jiný jeho slavný tweet, v němž bez důkazů tvrdil, že by zvítězil v lidovém hlasování, kdyby nedošlo k volebnímu podvodu, měl podle CNN ve čtvrtek 1. června přes 52 tisíc retweetů.

Na pozornost, kterou vzbudil, zaregoval Trump po šesté ráno dalším tweetem: "Kdo dokáže přijít na pravý význam covfefe? Užijte si to!"