Babiš dostal chuť na polské potraviny

Martin Mařík | 13. 11. 2013

Investiční fond Hartenberg, zřízený bývalým špičkovým manažerem skupiny Penta Jozefem Janovem, vznikl teprve letos v červnu – a už usiluje o čtyři konkrétní akvizice. „Jednou z nich je potravinářská společnost v Polsku," potvrdil týdeníku Dotyk přímo Janov.

Pikantní na tom je, že hlavním podílníkem fondu je miliardář a majitel agrochemického holdingu Agrofert Andrej Babiš – jeden z největších kritiků polských potravin, jež v jedné diskusi označil za „blafy". Vedle toho se Babiš v minulosti opakovaně zaklínal, že „do Polska ho už nikdo nedostane". Při privatizaci českého Unipetrolu ho totiž přelstil polský petrochemický koncern PKN Orlen, jenž mu následně neodprodal některé dohodnuté podniky přesto, že se na tom původně dohodli...

Janov, který Polsko dobře zná z dob, kdy se ve službách Penty věnoval velmi úspěšné akvizici tamního maloobchodního řetězce Žabka, je ovšem nad věcí. „Na velkém polském trhu je samozřejmě řada velmi dobrých potravinářských firem, jež dodávají zboží v kvalitě a sortimentu, které bychom jim mohli závidět," vysvětluje překvapivý zájem o Babišem zatracovanou zemi i haněné produkty. Majitel Agrofertu už také záměr fondu schválil.

Druhá potenciální akvizice Hartenbergu se týká rovněž Polska, podle Janova jde o retailovou firmu. Zbylé dvě konkrétní možnosti se pak nabízejí v Česku. Retail by byl pro Babiše velice zajímavý – mohl by jím totiž korunovat svou byznysovou pyramidu, již vystavěl od agrárních základů (vlastní zemědělské podniky, výroba hnojiv) přes zemědělské obchodní firmy až po potravinářský průmysl (pekárny Penam, mlékárna Olma, Kostelecké uzeniny). K završení celého řetězce chybí právě už jen obchodní síť.

Janov připustil, že možnosti získat nějaký řetězec už zkoumal i v Česku, ale zatím neúspěšně. Upozornil také, že všechny čtyři zmíněné akvizice jsou teprve v prvním stadiu a případné finále by se odehrálo až příští rok. Pokud by Hartenberg uspěl ve všech případech, utratil by tím zhruba všechny prostředky, které dostal do vínku (přibližně pět miliard korun), a dalších pět miliard, s nimž počítá od bank na spolufinancování. „To je ovšem jen teorie, všechny prvotně zamýšlené dealy se obvykle nepodaří dotáhnout do konce," dodává Janov.

Do investičního fondu Hartenberg vložil Andrej Babiš (v současnosti i lídr politického hnutí ANO 2011) zhruba 200 milionů eur, částku v řádu desítek milionů korun pak přidal Janov. Správcem fondu je společnost Hartenberg Capital, v níž má Janov podíl 75 procent. Čtvrtinový podíl vlastní Libor Němeček, člen vedení Agrofertu, jenž má v Babišově firmě na starost fúze a akvizice.

Tagy Agrofert Andrej Babiš Česko Hartenberg Ivanava Kostelecké uzeniny Penam PKN Orlen Polsko Unipetrol