Prezident Miloš Zeman nechce sdělit, kdo mu v minulosti platil jeho opakované cesty na mezinárodní konferenci Dialog civilizací. Tu na řeckém ostrově Rhodos každoročně pořádá Vladimir Jakunin, dlouholetý šéf ruských státních drah, oligarcha a jeden z nejbližších přátel ruského prezidenta Vladimira Putina. Hrozí, že hlava českého státu je zavázána utajovanému donátorovi, který toho může využívat ke svým obchodním či politickým cílům. Týdeník Dotyk má informace, že by tímto tajemným sponzorem mohl být podnikatel Zdeněk Zbytek.

Zeman se konference na Rhodu zúčastnil už osmkrát, z toho sedmkrát jako „důchodce z Vysočiny", letos poprvé v roli hlavy českého státu. Loni, kdy už byl prezidentem, vynechal, poslal ale organizátorům videozdravici. Oligarchu Jakunina – na něhož byly v souvislosti s ruskými aktivitami na Ukrajině nedávno uvaleny v USA sankce – v ní označil za svého „dlouholetého přítele a skvělého organizátora".

Cvičný let české armády na Rhodos

Zeman prostřednictvím svých spolupracovníků týdeníku Dotyk pouze sdělil, jak svou cestu na Rhodos financoval letos, kdy v minulých dnech (25. až 29. září), v čase svých sedmdesátin a státního svátku ČR, pobýval na 12. ročníku konference. „Veškeré náklady spojené s pobytem na konferenci hradili pořadatelé. Přeprava se uskutečnila v rámci cvičných letů Armády ČR," sdělil bez dalších podrobností na dotaz týdeníku Dotyk prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Sám mluvčí byl jedním z lidí, kteří prezidenta na Rhodos doprovázeli. Dalšími podle Hradu byli kancléř Vratislav Mlynář, protokolář Vladimír Kruliš a prezidentův poradce Martin Nejedlý, což je byznysmen a obchodní partner ruského ropného koncernu Lukoil. Není známo, zda i jim pobyt hradili pořadatelé z Jakuninova fóra.

Týdeník Dotyk se ovšem také zajímal, kdo Zemanovi jeho cesty na Rhodos platil v předchozích letech, když ještě nemohl využívat prezidentský servis. Podle některých zákulisních spekulací byl totiž skrytým sponzorem těchto „výletů" podnikatel Zdeněk Zbytek. Další ze Zemanových přátel, předlistopadový plukovník generálního štábu, jenž se zviditelnil v čase sametové revoluce jako velitel slánské tankové divize odhodlaný bránit hroutící se režim. Nyní je výrazně angažovaný v ruském byznysu s vazbou hlavně na město Jekatěrinburg (viz Všichni prezidentovi muži, Dotyk 33/2013).

Informaci o „Zbytkově sponzoringu Zemanových dovolených nejen na Rhodu, ale třeba i na Šumavě" týdeníku Dotyk loni v říjnu poskytl bývalý vysoce postavený člen Strany práv občanů (někdejší Zemanovci). Jedním ze zakladatelů této partaje byl právě Zbytek a z jejího lůna vyjma hradního mluvčího pocházejí všichni muži, kteří letos Zemana do Řecka doprovodili. Hrad se ke Zbytkově údajnému placení Zemanových výprav na ostrov v Egejském moři vůbec nevyjádřil, ač o to byl opakovaně žádán. „Nemám k této věci další komentář," reagoval mluvčí Ovčáček. Jediné, co ke Zbytkově osobě přiznal, bylo, že se cest na Rhodos v minulosti také účastnil, přičemž ale „byl jedním ze stovek účastníků této konference".

Zbytek: Letos jsem tam nebyl

Naprosto vyhýbavé stanovisko týdeníku Dotyk poskytl i sám Zbytek. Ten pro změnu pouze sdělil, že „letos na Rhodu nebyl", a následně už důsledně odmítl odpovídat na cokoliv, co se týkalo Zemana a minulých ročníků Jakuninovy konference. Je přitom zřejmé, že k tomuto celosvětovému setkání prorusky smýšlejících levicových politiků a intelektuálů má Zbytek velmi blízko. V minulosti se totiž podílel na některých speciálních diskusních akcích, které Jakuninovo fórum pořádalo v českém hlavním městě. Ty se uskutečnily letech 2004, 2006 a 2009.

Nezpochybnitelné je to zejména u konference, která se konala v květnu 2009 a nesla název „Pražský dialog o Evropě 21. století". Setkání v Břevnovském klášteře se vedle Zemana a Jakunina zúčastnil také třeba někdejší šéf českého parlamentu Miloslav Vlček. Celou akci – jak se lze dočíst v oficiálních materiálech – spolupořádal pražský Klub Rusko, jehož je Zdeněk Zbytek prezidentem.

Sankce jsou k ničemu

Toho, kdo zná všechny zmíněné souvislosti, asi nepřekvapí, jak se Miloš Zeman – prezident členského státu Evropské unie a NATO – na Rhodu letos prezentoval. V ruštině od řečnického pultíku kritizoval západní politiku sankcí, která podle jeho názoru k ničemu dobrému nevede a narušuje dialog civilizací. Dal k dobru i historku, jak před 13 lety, ještě v roli českého premiéra, při návštěvě Miami kubánským emigrantům výsměšně řekl, že jejich sankční politika, namířená vůči kubánskému vůdci Fidelu Castrovi, už 40 let nefunguje (viz video). Co chvíli přitom mrkal po muži, jenž seděl v šedém obleku po jeho levém boku, již zmíněném Vladimiru Jakuninovi, jehož oslovil jako „daragoj Vladimir".

Je zřejmé, které sankce a vůči jaké zemi má Zeman na mysli, ačkoliv to na konferenci nahlas nevyslovil. Český prezident vyzývá, aby se civilizovaný svět místo (protiruských) sankcí raději spojil v boji proti Islámskému státu, který on nazývá anticivilizací. Oligarcha Jakunin Zemana – prezentovaného jako zvláštního hosta konference – vysoce ocenil. V tisku si pochvaloval, že se ještě najde člověk se „střízlivým myšlením", který zmiňuje i „nacistický charakter poslední fáze protestů banderovců na Majdanu".