Posun v kauze Agrotec

Foto: redakce

Je to přesně rok, co policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu obvinil hustopečský Agrotec z koncernu Agrofert v souvislosti s údajnou manipulací se zakázkami státní České pošty. Měsíc předtím byli obviněni dva zaměstnanci firmy, kterou vlastní vicepremiér Andrej Babiš. Vyšetřování případu, ve kterém bylo z ovlivňování veřejných zakázek obviněno 15 lidí a 7 právnických osob, se proti očekávání protahuje.

V kauze se nicméně blíží posun. „Policejní orgán v květnu umožní obviněným seznámit se s výsledky vyšetřování. Lze předpokládat, že následně spis předloží státnímu zástupci k rozhodnutí," sdělil týdeníku Dotyk státní zástupce Zdeněk Matula z pražského vrchního státního zastupitelství. Měl ovšem za to, že vyšetřování bude rychlejší. Loni v září pro Dotyk uvedl, že očekává jeho ukončení do závěru roku 2014.

Hrobové ticho kolem zakázek

Agrotec i nadále získává od České pošty zakázky. Od loňského jara uspěl v tendrech na zakázky za 22 milionů korun. Firma dodává náhradní díly a zajišťuje servis poštovních vozidel na základě dvou čtyřletých rámcových smluv, uzavřených s Českou poštou v listopadu 2012, resp. v listopadu 2013. Zda je podezřelá dodávka pneumatik, která se nakonec neuskutečnila, ale s níž údajně souvisí obvinění Agroteku, součástí běžící rámcové smlouvy, nechce nikdo potvrdit. Ani to, zda policisté případně tyto smlouvy nezpochybnili.

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka nechce vzhledem k obvinění Agroteku záležitost komentovat. K zakázkám pro Babišovu firmu se odmítla vyjádřit také Česká pošta. „Pro zodpovězení těchto otázek bych vás odkázal na policii, případně na státní zastupitelství," odpověděl její mluvčí Matyáš Vitík. Policie mlčí a odvolává se na Vrchní státní zastupitelství v Praze, které se ke kauze vyjadřuje. Jeho šéfka Lenka Bradáčová není o nic sdílnější: „Skutkové ani právní závěry v průběhu přípravného řízení nekomentujeme v žádné z věcí, které dozorujeme."

Od roku 2006, kdy Babiš koupil hustopečský Agrotec, byl předsedou jeho představenstva Jaroslav Faltýnek, první místopředseda ANO. Ve funkci není od loňského dubna. „Neměl jsem přehled o všech obchodech a jejich detailech. Řešil jsem strategii," říká dnes Faltýnek. „Pokud pochybil konkrétní manažer nebo úředník, ať to vyšetří policie," dodává. Jeho ale policie nevyslechla. „Vůbec nikdo mě nekontaktoval," tvrdí Faltýnek, poslanec a člen představenstva Agrofertu.

Agrotec od letošního roku zastupuje na českém trhu firmu Magirus, dodavatele požární techniky. „Potenciální zákazníci jsou především profesionální hasiči," uvedla v rozhovoru pro firemní magazín Miloslava Jánská z Agroteku. Za největší problém na tomto úzce specializovaném trhu označila závislost hasičů na penězích ze státní správy. Šéf financí Babiš ale tady může pomoci.

Andrej Babiš celou kauzu Agrotec považuje za vymyšlenou s cílem ho poškodit. „Ta firma nic neudělala. Šlo o telefonní rozhovor o šesti a půl milionu korun, žádný kontrakt ovšem neproběhl. Podali jsme všechny možné stížnosti," řekl Babiš v lednovém rozhovoru svým Lidovým novinám. Brzy uvidíme, jaký efekt mají stížnosti prvního místopředsedy vlády.