Reálná cena za českou půdu: 13 korun za metr

Foto: redakce

Na 13 korun za metr čtvereční letos stoupla průměrná tržní cena zemědělské půdy. Oproti loňsku to znamená nárůst o bezmála 5 procent. Během deseti let půda zdražila o více než 88 procent. V unikátním přehledu, který podává obrázek o reálných cenách dosažených na českém trhu za uplynulé desetiletí, to uvádí společnost Farmy.cz, specializující se na zemědělské nemovitosti.

„Od roku 2004 tržní cena zemědělské půdy trvale rostla. Meziročně nejvíce – o 12,7 procenta – se zvýšila v roce 2008," upřesnil pro týdeník Dotyk majitel Farmy.cz Jaroslav Urban. V minulém roce dosáhla průměrná tržní cena půdy 12,41 koruny za metr. Reálná cena tak byla dvojnásobná oproti úřední, která činila v průměru 6,22 koruny za metr. Stále je však půda obchodovaná na volném trhu v Česku mnohem levnější než u našich západních sousedů. Kupříkladu ve starých spolkových zemích Německa stojí půda zhruba čtyřikrát tolik 

Za tržní cenu označuje Urban výši, které lze dosáhnout na dobře fungujícím otevřeném trhu, při dostatečné a kvalitní prezentaci nabídky. Nejsou to ceny, kdy je prodávající výrazně znevýhodněn. Třeba i proto, že nezná aktuální ceny nebo se protistranou nechá dotlačit k nevýhodné transakci. „V našem monitoringu nejsou zahrnuty ani prodeje státní půdy, protože nikdy neprobíhaly za skutečnou tržní cenu," vysvětluje majitel realitní firmy. Právě tím se její sledování, jehož metodika vznikla ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou v Praze, liší od jiných statistických výstupů.