V New Orleans vypukla občanská válka kvůli sochám

New Orleans

New Orleans

Foto: Shutterstock

Americké město New Orleans začalo odstraňovat sochy konfederačních vůdců z americké války Severu proti Jihu. To rozzuřilo demonstranty, kteří se do města sjíždějí z celých USA.

New Orleans se během tehdejší občanské války předčasně vzdalo kvůli špatné obraně konfederační armádou. Dnes sem přijíždějí rozzlobení lidé aby znovu zvedli bojovou vlajku.

Skautka Lucie v debatě s účastníkem extrémistického pochodu

Skautka proti extrémistům a pro anarchisty

"Roztrhám je!" řekl doslova Wilford Seymour v rozhovoru s deníkem Guardian u sochy generála Beauregarda namontovaného v bronzovém sedle. Seymour sem přijel přes noc z Arkansasu, jakmile se dozvěděl, že město New Orleans plánuje strhnout své konfederační památky. První manévr města byl skrytý, město ho uskutečnilo v pondělí ve tři hodiny ráno. Pracovníci s maskami a neprůstřelnými vestami, střežení odstřelovači nad hlavou demontovali památku bitvy o Liberty Place. Byla to nejpozoruhodnější ze čtyř památek, které byly určeny k odstranění, protože připomínaly hanebné povstání bílých supremacistů, kterým se nelíbil směr, kterým se město ubíralo.

Odstranění památníku bylo načasováno pro maximální symboliku. Pondělí byl totiž den, který některé jižní státy oslavovaly jako Památný den konfederace.

Kouření v hospodách

Měsíc do zákazu kouření. Obce řeší, co s hlukem před hospodami

Tlak za odstranění památek je posledním dějstvím konfliktu, který začal před dvěma lety. Tehdy Dylann Roof, bílý rasista, zmasakroval devět černochů v kostele v Charlestonu v Jižní Karolíně. Ve dnech po útoku se objevily fotografie Roofa se sbírkou konfederačních bojových vlajek, které vedly k jejich odstranění ze státních budov v Jižní Karolíně.

Od té doby se rozvinula debata o konfederačních symbolech. Na jedné straně někteří lidé stále pokračují v nošení konfederačních vlajek. Na druhou stranu aktivisté vyzývají k úplnému odstranění konfederačních symbolů z veřejného prostoru. Většina lidí je se svými postoji někde uprostřed.

Pochopení těchto jemností je zvláště důležité v New Orleans. Jeho rasové složení je mnohem složitější než v jakémkoliv jiném velkém městě na jihu. A darebáci a hrdinové historie New Orleansu mohou být obtížně rozlišitelní.

PILO SE A PILO náchodské pivo k dobré náladě a pohodě na letošním Mezinárodním horolezeckém festivalu v Teplicích nad Metují. Účastníci dokonce trhli rekord v počtu vypitých piv.

Letní festivaly bez EET? Pivo jen na stojáka a nechtějte k němu tatranku

Například Beauregard, zobrazený na koni u vchodu do městského parku. Během konfederace sloužil jako jedna z mála plnohodnotných generálů v armádě konfederace a nařídil první výstřely války ve Fort Sumter v Jižní Karolíně.

Po válce se však vrátil do New Orleans a tam se snažil napravit některé škody, co napáchal. Vedl skupinu nazvanou Reformní strana, která prosazovala široká občanská práva, integrované školy, rovný přístup k veřejné dopravě a - v té době mimořádná - hlasovací práva pro černošské muže.

◀ PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 1/2
DALŠÍ ČÁST ▶