Stejnou noc, v níž se komik Jon Stewart loučil se svým satirickým pořadem Daily Show, odvysílala americká zpravodajská televize Fox News první debatu deseti republikánských uchazečů o prezidentský úřad.

Stewart věnoval poslední dobou desítky hodin času kritice této televize, prezidentská debata však zvýraznila to nejlepší z Fox News a nepřímo odhalila, že na levici rozšířená kritika kanálu coby nelegitimní propagandy je hodně zkreslující. Ano, na Foxu najdete zoufale hloupé momenty poznamenané stupidní stranickostí. Stejně tak tam ale najdete kvalitní pátrací žurnalistiku, dobrou politickou analýzu a informativní rozhovory. Debata kandidátů v republikánských primárkách byla ostrá, zábavná, užitečná a dobře vedená.

Obranný reflex slušné společnosti

Což nás dostává k moderátorce jménem Megyn Kellyová, která společně s kolegy Bretem Baierem a Chrisem Wallacem debatu uváděla. Jak už média rozsáhle informovala, Kellyová se lídra republikánského pole podnikatele Donalda Trumpa zeptala na sprosťárny, jimiž tento enfant terrible běžně označuje ženy. Novinářka uvedla výrazy jako „tlustá prasata", „psi", „odporná zvířata" a mohla přidat další.

Jak je jeho zvykem, Trump se nejdřív pokusil otázku obrátit v žert, pak Kellyovou zastrašoval a nakonec, když nedokázal doložit absurdní tvrzení, že mexická vláda úmyslně posílá do Spojených států násilnické kriminálníky, aby se jich zbavila, se uchýlil ke známé podlosti: Amerika je plná politické korektnosti a člověk už ani nemůže pořádně říct, co si myslí.

Kvůli extremistickému lexikonu ve vztahu k nelegálním přistěhovalcům přišel Trump postupně o právo vysílat svoji soutěž Miss USA na kanálech Univision a NBC, dostal padáka z úspěšné reality show, kterou léta uváděl, a obchodní řetězec Macy's mu zrušil kontrakt na košile a kravaty s jeho obchodní značkou.

Akce proti Trumpovi ovšem nemají nic společného s politickou korektností, snahou omezit svobodu slova. Je to prostě jen obranný reflex slušné společnosti, pokus stigmatizovat a ostrakizovat burana bez vkusu, jenž je zatím relativně neškodný, může ale být nebezpečný.

Paris Hilton v kalhotách

Nemělo by nás překvapovat, že Trumpova politická rétorika je bez vkusu. V tom je magnát recidivistou. Kariéra tohoto exota je poznamenaná sérií zločinů proti dobrému vkusu od laciných (zbankrotovaných) kasín a golfových resortů přes šílený design zmíněných košilí a kravat po pozlacené mrakodrapy na Manhattanu.

Trump se rád prezentuje jako superúspěšný muž. Ve skutečnosti rodinné impérium vybudoval jeho otec Frederick, který mu předal majetek v hodnotě asi 400 milionů dolarů. Střízlivé odhady Donaldova majetku se dnes pohybují okolo 300 milionů, je tedy nutné přiznat, že veškerý rodinný majetek neprošustroval.

Novinář Kevin Williamson nedávno v týdeníku National Review trefně poznamenal, že Trump je spřízněná duše s Paris Hiltonovou. Jediný podstatný rozdíl mezi nimi je, že Trumpa jsme zatím neviděli v pornografickém videu. Už několik týdnů vede Trump v průzkumech mezi sedmnácti republikánskými kandidáty. Šance, že by získal stranickou nominaci, je nulová, jeho bublina však ne a ne prasknout.

„Už mu konec nějakou dobu předvídám, ale zatím jsem se mýlil," říká mi vydavatel týdeníku Weekly Standard a známý neokonzervativní komentátor William Kristol. Nad skvělými hamburgery Mortonova steakhousu několik bloků od Bílého domu si povídáme o republikánských primárkách.

Kristol svého času pracoval jako personální šéf viceprezidenta Dana Quayla a má na svém kontě také doporučení Sarah Palinové za viceprezidentskou kandidátku v roce 2008 (což taktně nezmiňuji). Ohledně Trumpa nemá velké obavy. „Liberálové nalevo ho kreslí jako div ne fašistu, ale to on rozhodně není. Donedávna měl levicové politické názory a podporoval několik demokratů včetně Hillary Clintonové," říká Kristol.

Vzpoura proti elitám

Trump znamená vzpouru proti elitám. K jeho fanouškům patří lidé zklamaní politikou, uhranutí jeho bohatstvím a slávou. Jenže podnikatelský talent se s politickým talentem nemusí potkat. Mitt Romney dokázal skloubit obojí, Ross Perot v politice neuspěl. Jak víme, podnikatel se může kasat od rána do večera, že bude řídit stát jako firmu, a když přijde na věc, dopadne jako Andrej Babiš, za nímž není na ministerstvu vidět jediný podstatný výsledek.

Někdy Američanům škodolibě přeju, aby aspoň chvíli měli prezidenta jako Trump, aby i oni okusili tu ostudu, kterou prožíváme v říši Zemanů a Babišů. Trumpův extremistický slovník mu nakonec ve Spojených státech uškodí. Důležité instituce mu už daly najevo, že je nevítaný. Ne všechny. Šéf televize Fox News Roger Ailes odmítl ve sporu s Trumpem podpořit svoji novinářku Kellyovou. První republikánskou debatu sledovalo rekordních 24 milionů diváků a má se za to, že většina byla zvědavá hlavně na Trumpa.

Zemany, Babiše a Trumpy jejich voliči obdivují pro neexistující kvalitu: pravdu bez příkras. Říká to, jak to je, padni komu padni, myslí si trumpkin, zemanovec a babišák. Je to přitom naopak. Tito pánové chrlí přinejlepším polopravdy znějící však předsudečně nastavené revoltě jako rajská hudba. Jsou symptomem společenského pohybu, který začíná dlouholeté jistoty nastavovat jinak.

Zatímco je téměř jisté, že Trump narazí relativně brzy, Zeman s Babišem dojeli s károu populistické demagogie až na vrchol, který okupují. Jim nikdo nezruší kontrakt a nepřestane vysílat soutěž krásy, když zase někoho urazí. Politická realita začíná připomínat špatný vtip: Potká se Čech, Slovák a Američan...