Václav Cílek: Sesuvy a klimatická změna

Dálnici D8 přes České středohoří ohrožuje nestabilní svah. Její výstavbu už dvakrát narušily sesuvy půdy.

Dálnici D8 přes České středohoří ohrožuje nestabilní svah. Její výstavbu už dvakrát narušily sesuvy půdy.

Foto: Profimedia

V poslední době jsme zažili několik sesuvů, a to včetně nedávné události ve Vlašimi. Lidé se pak pochopitelně ptají, zda se něco neděje se zemí či dokonce s planetou a jak to souvisí s lidskými činnostmi, píše pro Dotyk geolog, pedagog a spisovatel Václav Cílek.

Především je dobré si uvědomit, že Česká republika je nejméně na dvou místech – a to v Západních Karpatech a v Českém středohoří – sesuvy doslova posetá. Nalezneme jich tam několik stovek. Pokud vás tato problematika zajímá, podívejte se na stránky České geologické služby (Svahová nestabilita – Registr sesuvů), kde naleznete i poměrně detailní mapy.

Kdy dochází k sesuvům

Skoro se dá říct, že na mnoha zejména strmějších svazích nalezneme nějakou formu starého, fosilního svahového pohybu. Otázka je jiná – za jakých okolností můžeme sesuv aktivovat? K sesuvům dochází typicky po větších deštích, takže často jdou ruku v ruce s povodněmi, jak tomu bylo např. v letech 1997, 2002 a 2013.

Sesuvům pomáhají i některé lidské zákroky, jako třeba když nestabilní svah „podříznu" zářezem silnice.

Určitý vliv má také kombinace rychlého vyschnutí a rychlého zvlhčení. Sesuv si zjednodušeně představte jako šupinu trochu jiného složení, která leží na skalním masivu. Je-li sucho, „šupina" se lépe odlepí od podloží, a pokud ji zvlhčíme, voda jednak funguje jako mazadlo, jednak zatíží horní část svahu, který snáz ujede.

Sesuvům pomáhají i některé lidské zákroky, jako třeba když nestabilní svah „podříznu" zářezem silnice, anebo naopak vytvořím takovou situaci, aby se voda v horní části sesuvu lépe vsakovala, což je zřejmě případ dálnice přes České středohoří.

Klimatická perspektiva je kolísavá, teoreticky by mohlo docházet k vyššímu počtu sesuvů, ale není to úplně prokazatelné.

Pozor na vodu

Starostům a lidem, kteří mají o věc zájem bych doporučoval podívat do registru sesuvů ČGS a to včetně mapy, která při takto velkém množství objektů nemusí být ani přesná, ani úplná. A pokud zjistíte, že na vašem katastru nějaký dnes nepohyblivý sesuv existuje, pak si dejte pozor zejména na hospodaření s vodou.

Odvodnění území většinou pomáhá a naopak například prasklé vodovodní potrubí může pohyb iniciovat. Na většinu sesuvů stačí běžný selský rozum, který vám pomůže eliminovat část možného nebezpečí.