Varování před Modrou velrybou nebyl hoax, opakuje policie

Diskuse o hře Modrá velryba jsou mezi dětmi populární

Diskuse o hře Modrá velryba jsou mezi dětmi populární

Foto: Reprint z Facebooku

Česká policie už eviduje několik případů, při nichž se dětští uživatelé Facebooku a Instagramu sami pořezali v rámci "plnění úkolů" v takzvané hře Modrá velryba, tvrdí policejní mluvčí.

Mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová dnes v článku pro Týdeník Policie odmítla, že by policie zveřejněním informací o hře „Modrá velryba" šířila hoax.

"Informace o fenoménu nazývaném Modrá velryba jsme ještě před zveřejněním výzvy měli od našich zahraničních partnerů. Vzhledem k závažnosti informací a potenciálnímu nebezpečí jsme pokládali za nezbytné informovat veřejnost, a to především rodiče nezletilých uživatelů sociálních sítí," uvedla Nguyenová.

Diskuse o hře Modrá velryba jsou mezi dětmi populární

Modrá velryba nutí děti k sebevraždě. Policie nyní tvrdí, že o ní ví i v Česku

Podle ní policie eviduje několik případů sebepoškození pořezáním, k nimž došlo v rámci plnění úkolů ve hře. Pořezat se měli dětští uživatelé sociálních sítí Facebook a Instagram. 

"V jednom případě měl dokonce takzvaný kurátor po splnění tohoto úkolu požadovat zaslání obnažených fotografií nezletilé osoby. Podle našich informací byly obdobné požadavky zaznamenány i na sociálních sítích u zahraničních uživatelů," tvrdí Nguyenová.

Policie tedy jejími ústy odmítá tvrzení, že šíří hoax. "Zveřejněním informací jsme chtěli varovat veřejnost před nebezpečím, se kterým se lidé mohou setkat v prostředí sociálních sítí," uzavírá policejní mluvčí.

Při "hře" Modrá velryba jsou děti na sociálních sítích údajně úkolovány během 50 dnů různými drastickými požadavky: "pořež se na rukách", "udělej si něco bolestivého" až po "Ukonči svůj život". Tyto úkoly jim mají zadávat takzvaní kurátoři, vyloučené ale není ani to, že se děti v důsledku tohoto fenoménu poškozují samy i bez zásahu dalších osob.