Věhlasný Brooklynský most. Stojí na ložnici prezidenta, šlo přes něj stádo slonů

24. květen 2018 četba na 8 minut
Brooklynský most, New York, USA

Brooklynský most, New York, USA

Foto: David Vagaday

Jeden z nejstarších mostů Spojených států, který dnes slaví 135. výročí svého otevření, má za sebou vskutku pestrou historii. Vystřídal několik názvů, stal se prvním mostem, jenž je vyztužený ocelí, a dnes patří k nejvyhledávanějším atrakcím New Yorku. Jeho historie se neobešla bez kontroverzí, jeho příběhu nechybí senzace. Co vlastně může dominanta, jež spojuje čtvrtě Brooklyn a Manhattan, nabídnout zajímavého?

Je libo sklenici vína?

Jste příznivcem moku, jenž rozvazuje jazyk? U klenby mostu existují prostory, jejichž nízké teploty jsou pro skladování jakýchkoli potravin či tekutin ideální. Až do první světové války si je najímaly zámožné americké firmy, konkrétně třeba A. Smith & Co. Productions či Luyties Brothers, které pro spokojenost svých zákazníků neváhaly utratit stovky dolarů měsíčně.

Během studené války byla navíc určitá místa k dispozici i jako skrýše potravin či léků. Ne všechna byla nakonec využita – třeba v roce 2006 byl při inspekci objeven rozlehlý uzavřený kryt, který byl plný nejen zmíněných věcí, ale také čističek vzduchu či teplých přikrývek.

Na místě Washingtonova apartmá

Strana mostu, která vychází z populárního Manhattanu, se pyšní ještě jednou zvláštností. Turisté zde totiž mohou obdivovat desku George Washingtona, prvního prezidenta Spojených států, jenž zde přebýval během prvních měsíců ve funkci armádního velitele.

FOTOGALERIE

Nespával samozřejmě na zemi. Dům, o kterém je řeč, již dnes nicméně nestojí. Je však zvláštní si uvědomit, že na místa, kterými dnes denně projdou desítky tisíc lidí, se kdysi mohli dostat pouze vyvolení.

Cíl teroristů

Oblak obav zahalil New York na začátku března 1994, kdy byla na mostě napadena projíždějící skupinka židovských studentů. Útočníkem byl Rašid Baz, imigrant narozený v Libanonu, který stihl vypálit do čtyř mladíků, načež jednoho zabil. Údajně podle obhájců reagoval na předchozí útok na muslimy, který se odehrál na Blízkém východě, soud však tyto okolnosti neobměkčily. Odsouzen byl ke 141 letům vězení.

Pohřbu zavražděného židovského mladíka se zúčastnilo více než deset tisíc lidí a 250 policistů.

O devět let později pak právě newyorští strážníci, společně s FBI, dosáhli velkého úspěchu. Podařilo se jim totiž zmařit plánovanou tragédii, k níž měl výrazně přispět stoupenec organizace Al-Káida Lyman Faris. Měl prý zmonitorovat, jak přesně by se daly přeseknout ocelové kabely, které most drží, aby se stavba mohla zřítit do řeky. "Jsem nevinný," opakoval Faris před odsouzením na dvacet let.

Brooklynský most světovým primátem

A ještě jeden triumf. Dnes už to sice neplatí, ale ve své době se delší most na zeměkouli nenalézal. Překonal ho až v roce 1903 Most Williamsburg, jenž měří 2 227 metrů, nutno však podotknout, že v poměru s dnešními giganty patří oba spíše k trpaslíkům.

Jen považte – nejdelší silniční most (přes americké jezero Pontchartrain) měří něco přes 38 kilometrů, délka nejdelšího železničního, který vede přes čínskou řeku Wej-che, jich pak čítá téměř osmdesát.
Přesto však nejde upřít kouzlo, kterým most, jenž spojuje bohatý Manhattan a tajemný Brooklyn, oplývá.

A tohle všechno začal jediný den na zamrzlé řece.

PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 2/2
DALŠÍ ČÁST

Akční letáky