Na domě číslo 6 na okružním bulváru Opernring ve Vídni byla dnes odpoledne slavnostně odhalena pamětní deska českému architektu a staviteli Josefu Hlávkovi (1831–1908). Akce pořádané Nadací Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových se zúčastnil i vídeňský starosta a zemský hejtman Michael Häupl.
Hlávka, jehož 185. výročí narození letos vzpomínáme, postavil se svou projekční a stavební firmou ve Vídni řadu významných staveb. Kromě nejznámější z nich, budovy Opery, jde třeba o novorenesanční palác arciknížete Viléma na Parkringu číslo 8, novogotické akademické gymnázium nebo Schollerův obchodní dům. Celkem Hlávka v metropoli rakouského mocnářství vytvořil na 140 staveb, především činžovních domů. Tím zároveň pohádkově zbohatl, což později umožnilo jeho mecenášské aktivity.
Za projekt a stavbu výstavné rezidence bukovinských pravoslavných metropolitů v Černovcích (dnes Ukrajina) o rozloze poloviny Versailles obdržel Hlávka roku 1867 na světové výstavě v Paříži II.cenu. Mimo jiné i proto jej císař František Josef I. roku 1891 jmenoval členem Panské sněmovny, horní komory rakouské Říšské rady.