Netflix nezveřejnil žádnou oficiální statistiku, proto není jisté, kolik z jeho stovky milionů diváků pochází z České republiky. Odborníci se ale shodují, že tuzemských platících uživatelů je zatím maximálně několik tisíc. Důvodem je jednak tuzemská konkurence, ale především fakt, že Netflix na rozdíl od jiných videoték nenabízí český obsah a ani zahraniční neopatřuje českým dabingem ani titulky.

Jediný český film

Situace se však v posledních měsících začíná měnit. Do nabídky Netflixu přibyl první český film. Stala se jím Lída Baarová Filipa Renče, kterou si tak každý zákazník za měsíční poplatek kolem deseti euro může pustit kolikrát bude chtít. A spolu s ní také stovky filmů a seriálů.

S českým dabingem jich však je pouze sedm a většinou jde o animované seriály pro děti (především Pokémon). S pořady opatřenými českými titulky je pak situace lepší, ale jen mírně: celkem tuzemský Netflix nabízí 42 filmů a seriálů s titulky v našem jazyce.

Globální hity

Českou podporu už naštěstí nabízejí nejslavnější seriály, které Netflix sám produkuje. Patří mezi ně kultovní díla Dům z karet i Orange is the New Black. Oba seriály stály za rozhodujícím růstem obliby Netflixu a letos nabídly své páté řady. Také loňský seriálový hit Stranger Things již je s českými titulky.

Netflix se také začíná zaměřovat na tuzemský obsah. Podle dostupných informací americká videotéka koupila chystaný snímek Davida Mrnky Milada o Miladě Horákové, v němž se objeví celá řada českých herců. Snímek se objeví také v českých kinech, premiéra je naplánovaná na 2. listopadu.

Zajímavostí je, že například američtí diváci mají k dispozici více českých snímků. Vidět mohli například Kolju Jana Svěráka nebo Venkovského učitele Bohdana Slámy. Tato na první pohled podivná situace je daná komplikacemi s mezinárodními smlouvami o autorských právech.

Další internetové videotéky u nás

iVysílání

Jednu z největších videoték u nás vlastní a provozuje veřejnoprávní Česká televize. Nabízí zde tisíce hodin pořadů natočených letos i před desítkami let.

Příjemné na iVysílání je rozšiřující se možnosti sledování na různých zařízeních.

Aktuálně je stále zdarma, ačkoli vedení stanice veřejné služby občas vypustí informaci, že by tuto službu nějakým způsobem zpoplatnila. Několik populárních seriálů navíc v nabídce iVysílání není a diváci si je musí pořídit na DVD nebo je najdou v nabídce některé z komerčních videoték.

Kolik stojí: Zdarma.

O2 TV
Nejnovější filmové hity stejně jako slavné klasické snímky nebo díla českých režisérů. To nabízí videotéka O2 TV. Ta je určena pro majitele O2 TV, kterých je více než 220 tisíc.

Aktuálně je v nabídce více než 700 filmů, samozřejmostí je česká lokalizace tedy většinu filmů si můžete pustit s českým dabingem, u ostatních jsou alespoň titulky.

Půjčovné jednotlivých filmů se pohybuje v řádu desítek korun. Divák si může vypůjčený film pustit kolikrát chce, omezen je 48 hodinami od výpůjčky.

Kolik stojí: Jednotlivé filmy stojí desítky korun.

Voyo.cz
Videotéka skupiny televize Nova sebe sama označuje za největší videoknihovnu svého druhu u nás.

Nabízí české i zahraniční filmy a seriály, výrazným bonusem je bohatý archiv s původní tvorbou televize Nova. Některé seriály jsou na Voyo dostupné dokonce dříve než v běžném vysílání.

Navíc zákazník může sledovat sportovní přenosy, které jsou jinak dostupné pouze na placených sportovních kanálech, což se momentálně týká například spousty přenosů z Wimbledonu.

Kolik stojí: 189 korun měsíčně.

Alza Media
Poměrně unikátní videotéka na českém trhu. Unikátní proto, že ji neprovozuje majitel televizní stanice ani šiřitel televizního signálu. Alza je typický e-shop, který podobně jako Amazon (který je u nás také dostupný) rozšířil své služby o filmy a seriály.

Kromě půjčování jednotlivých pořadů si fanoušek může pořídit také verzi Alza Premium. Její součástí je přístup k velkému množství filmů zcela zdarma.

Kolik stojí: Bez předplatného vyjde jeden film na desítky korun. Alza Premium stojí 249 korun za měsíc.

HBO Go
Exkluzivní videotéka pro zákazníky placeného kanálu HBO. Někteří poskytovatelé internetového připojení nabízejí přístup k HBO Go za několik stovek.

Co HBO Go nabízí? Stovky filmů a seriálů z produkce této nejúspěšnější stanice posledních desetiletí včetně hitů jako Hra o trůny nebo Příběh služebnice. K tomu řadu velkých filmových hitů dříve než u konkurence a také desítky filmů z produkce studia Walt Disney.

Z původních českých seriálů stojí za to především Pustina či Mamon.

Kolik stojí: Pro zákazníky stanice HBO zdarma.