více >>

Vize: Jak by v budoucnu mohly vypadat mrakodrapy

18. červenec 2016 četba na 2 minuty
Výšková stavba umístěná na zemském pólu by měla fungovat jako obrovská klimatizace a zároveň zdroj obnovitelné energie. (Čestné uznání)

Výšková stavba umístěná na zemském pólu by měla fungovat jako obrovská klimatizace a zároveň zdroj obnovitelné energie. (Čestné uznání)

Foto: eVolo/Paolo Venturella, Cosimo Scotucci (Itálie)

Prohlédněte si 15 futuristických vizí, jak by v příštích dekádách mohly vypadat výškové budovy různě po světě. Všechny náčrty pocházejí z architektonicko-designérské soutěže, kterou již od roku 2006 pořádá americký magazín eVolo a do které v posledním ročníku autoři přihlásili bezmála 500 projektů.

1. místo: Yitan Sun, Jianshi Wu (USA), projekt New York Horizon
Dvojice amerických autorů přišla s neotřelou myšlenkou na stavbu nového mrakodrapu v New Yorku. Tamní Central Park by zahloubili do země a po jeho obvodu vybudovali asi 300 metrů vysokou stěnu s byty a s jedním z nejluxusnějších výhledů ve městě.

Central Park „potopený' pod úroveň moře, aby ve stěnách po jeho obvodu mohly vyrůst nové mrakodrapy. (1. místo)Central Park „potopený" pod úroveň moře, aby ve stěnách po jeho obvodu mohly vyrůst nové mrakodrapy.Autor: eVolo/Yitan Sun, Jianshi Wu (USA)

2. místo: Hadeel Ayed Mohammad, Yifeng Zhao, Chengda Zhu, projekt The Hive: Drone Skyscraper
Také na stříbrné příčce se umístil projekt situovaný do New Yorku. Svou funkčností odpovídá na masivní rozvoj bezpilotních letadel a multikoptér. Mrakodrap Hive by totiž primárně měl fungovat jako vertikální kontrolní terminál pro devět různých typů dronů.

The Hive - de facto vertikální garáž a dokovací místo pro bezpilotní drony. (2. místo)The Hive – de facto vertikální garáž a dokovací místo pro bezpilotní letounyAutor: eVolo/Hadeel Ayed Mohammad, Yifeng Zhao, Chengda Zhu (USA)

3. místo: Valeria Mercuri, Marco Merletti (Itálie), projekt Data Skyscraper
V pořadí třetí návrh rovněž opustil představu mrakodrapu coby budovy pro práci a ubytování lidí, ale posunul ji do roviny výškové stavby využitelné pro jiné účely. V tomto případě jde o obrovské datové centrum, které v současné době má nejčastěji podobu velké kontejnerové továrny.

Mrakodrap na Islandu? Proč ne. Tento by měl fungovat jako výškové datové centrum se zelenou energií a zároveň s podmínkami pro snadnější chlazení. (3. místo)Mrakodrap na Islandu? Proč ne. Tento by měl fungovat jako výškové datové centrum se zelenou energií a zároveň s podmínkami pro snadnější chlazení.Autor: eVolo/Valeria Mercuri, Marco Merletti (Itálie)

Vítězné projekty eVolo Skyscraper Competition a čestná uznání od poroty:
#galerie|3797197#

Pokud vás architektura mrakodrapů zajímá, v archivu Dotyku najdete mimo jiné i tyto články:

  • Rozhovor s architektem Petrem Kučerou třeba o podobnostech mezi mrakodrapem a katedrálou – čtěte ZDE
  • Analýzu, zda lze podle výškových staveb předpovídat ekonomickou krizi – čtěte ZDE
  • Fotogalerii loňských vítězných projektů přihlášených do soutěže eVolo Skyscraper Competition – čtěte ZDE

Akční letáky