Vlčí máky připomenou Den válečných veteránů

Veterán Emil Boček

Veterán Emil Boček

Foto: Post Bellum

Nový video spot od společnosti Post Bellum se inspiruje příběhem Karla Brhela, partyzána a účastníka bojů u Dunkerque. Sbírka, jejímž symbolem je vlčí mák, proběhne 10. a 11. listopadu v Praze a všech krajských městech. 

Novodobými konflikty nebo mírovými misemi v zahraničí prošlo 12 tisíc českých vojáků. A veteránů druhé světové války žije v České republice posledních 600. Právě jim je určen 11. listopad, kdy si připomínáme Den válečných veteránů. Výtěžek půjde na natáčení dalších vzpomínek veteránů pro archiv Paměť národa.

Příběhy účastníků válečných konfliktů si připomeňme tímto novým video spotem, inspirovaným příběhem Karla Brhela

Zdroj: Post Bellum

Společnost Post Bellum se k této tradici připojuje už potřetí sbírkou s vlčími máky. Dobrovolníci s kasičkami se objeví 10. a 11. listopadu 2017 nejen v ulicích Prahy, ale i ve všech krajských městech. Květ vlčího máku bude tentokrát možné získat i v mnoha knihovnách, trafikách a obchodech. Celkem na 130 místech po celé ČR (přehlednou mapu najdete na webu projektu).

Videospot můžete zhlédnout i na internetových stránkách www.denveteranu.cz. Přes tento web je také možné jednoduše přispět do sbírky on-line nebo si pořídit vlčí mák přes e-shop. Výtěžek půjde na nahrávání dalších vzpomínek válečných veteránů pro Paměť národa.

genealogie, ilustrační foto

Báječné dobrodružství při hledání vlastních kořenů

Den válečných veteránů se slaví především v anglosaských zemích už od roku 1921. Tehdy velitel britských expedičních sil sir Douglas Haig zvolil vlčí mák za symbol pro sbírku na pomoc válečným veteránům a invalidům. Odkázal tím k bojům na flanderských polích u města Yprés, kde tehdy vlčí máky kvetly a kde se poprvé použil bojový plyn.

Společnost Post Bellum chce přispět k tomu, aby se 11. listopad jako Den válečných veteránů dostal do povědomí veřejnosti i v České republice. „Rádi bychom kampaní všem československým válečným veteránům poděkovali, vyjádřili úctu a zároveň – s pomocí veřejnosti – přispěli k tomu, abychom mohli pro archiv Paměť národa zaznamenat vzpomínky těch, kteří ještě ve sbírce nejsou. Dokud je čas,“ vysvětluje záměr sbírky provozní ředitel Post Bellum Jan Polouček.

Karel Boček

Ředitel dolů: Dokud se sověti nestáhnou, ani gram uranu

Propagační spot inspirovaný příběhem veterána Karla Brhela (1922–2006) se během sbírkových dní vysílá v České televizi a na mnoha veřejných místech. „Věříme, že nám příběh tohoto účastníka bojů u Dunkerque i politického vězně 50. let pomůže přesvědčit lidi, aby si 11. listopadu vzpomněli na všechny, kteří bojovali za naši svobodu,“ říká Polouček.

V rámci kampaně proběhne také v pátek, 10. listopadu od 16 hod. v Ballingově sále Národní technické knihovny komentované promítání s názvem „Dunkerque“ – jeden z veteránských příběhů bude vyprávět Mikuláš Kroupa, ředitel a zakladatel Paměti národa. Událost najdete na facebooku.

Příběh Karla Brhela nalezente na dalších stranách:

◀ PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 1/10
DALŠÍ ČÁST ▶