Vlivný advokát Jansta se v Zemanově kampani angažovat nehodlá

Advokát Miroslav Jansta

Advokát Miroslav Jansta

Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Loni se o Miroslavu Janstovi široce hovořilo jako o klíčovém člověku, který by měl Miloši Zemanovi dopomoci ke znovuzvolení do funkce prezidenta. A to z pozice předsedy volebního výboru, kterou při minulých volbách v roce 2013 zastával současný hradní kancléř Vratislav Mynář. Vlivný pražský advokát Jansta však nyní říká, že se v Zemanově volební kampani nijak angažovat nehodlá.

„Žádnou prezidentskou kampaň rozhodně dělat nebudu, z principu. Nemám na to ani čas," uvádí Jansta pro Dotyk.

Připouští přitom, že jej už dříve oslovil Zemanův klíčový poradce Martin Nejedlý, s nímž má velmi dobré vztahy, a nabídl mu práci ve volebním výboru, jenž dohlíží na financování kampaně.

Až do dna s Milošem Zemanem

„Ta nabídka na práci ve výboru přišla někdy loni v březnu, ale já ji nikdy nepřijal. A od té doby jsem se o tom ani s nikým nebavil," říká Jansta, který kromě práce v advokátní kanceláři ještě šéfuje České unii sportu, České basketbalové federaci a mistrovskému klubu ČEZ Basketball Nymburk, jehož je zároveň jediným akcionářem.

Co dělá volební výbor

- Každý kandidát na funkci prezidenta je povinen ke dni podání kandidátní listiny zřídit svůj volební výbor. Ten musí mít nejméně 3 a nejvýše 5 členů.
- Členové volebního výboru odpovídají za financování volební kampaně, společně a nerozdílně odpovídají i za závazky volebního výboru. Rozhodnutí výboru jsou přijímána jednomyslně a navenek jej zastupuje písemně pověřený člen.
- Členy volebního výboru si vybírá prezidentský kandidát. Může jím být fyzická osoba, která dosáhla věku 18 let, je způsobilá k právním úkonům a jako člen volebního výboru je označena na kandidátní listině.
- Člena volebního výboru může prezidentský kandidát i odvolat.

Miloš Zeman má své rozhodnutí ohledně kandidatury oznámit 10. března. Ačkoliv se zatím oficiálně neví, zda je připraven pokračovat, v politickém zákulisí se s téměř stoprocentní jistotou očekává, že o další pětiletý mandát usilovat bude.

Po rozchodu znovu spolu

Jansta, muž s výrazným vlivem nejen v sociální demokracii (jíž je dlouholetým členem), se sice na Zemanově kampani aktivně podílet nehodlá, nicméně současnou hlavu státu nadále verbálně podporuje.

„Velmi si Miloše Zemana vážím. Navzdory tomu, co se o něm říká a píše, má právě on hlavní zásluhu na naši prozápadní orientaci, že jsme v NATO a v Evropské unii ," soudí advokát, který si už od začátku devadesátých let s nynější hlavou státu tyká (společně byli v polistopadovém federálním parlamentu).

Miloš Zeman při loňské státní návštěvě Ázerbájdžánu s tamním autoritářským vůdcem Alijevem

Miloš Zeman, státník, kterého Západ ignoruje. Lépe si vede slovenský Kiska

Jansta ovšem také připouští, že bylo poměrně velmi dlouhé období, kdy jeho vztahy se Zemanem nebyly nijak idilické. Pražský advokát měl totiž vždy velmi blízko k lidem, jako byli někdejší premiéři Stanislav Gross a Jiří Paroubek, kteří v rámci ČSSD představovali protizemanovskou opozici.

Kontakty se současným prezidentem se prý „narovnaly" až v roce 2011. „Tehdy mě Martin Nejedlý požádal, zda bych jim nepomohl," vzpomíná Jansta, jak se opětovně sblížil se Zemanem.