Výbuch ruského tanku v Krupce zabil 17 lidí. Věž letěla vzduchem desítky metrů

11. leden 2019 četba na 6 minut
V Bohosudově se v roce 1991 roztrhl sovětský tank a bylo usmrceno 17.vojáků. Major Bilický zachránil svou odvahou další životy. Na snímcích jsou také odjíždějící vojáci z Bohosudova a zbytky kasáren-

V Bohosudově se v roce 1991 roztrhl sovětský tank a bylo usmrceno 17.vojáků. Major Bilický zachránil svou odvahou další životy. Na snímcích jsou také odjíždějící vojáci z Bohosudova a zbytky kasáren-

Foto: Deník / Miroslav Rada

Exploze v sovětských kasárnách v lednu 1991 zabila 17 lidí. Následky tragédie mohly být větší, zabránil tomu Václav Bilický.

Požár nemohl být uhašen kvůli vypnutým bateriím. „V tanku je celkem 12 požárních snímačů, které dávají elektrický impulz pro ovládací zařízení. Kdyby byla zapnutá baterie a požární zařízení fungovalo, došlo by k uhašení hořící nafty v několika sekundách. Jenže nafta hořela přibližně 20 až 25 minut. Plameny zapálily prachovou náplň podkaliberní střely a způsobily její explozi. Ta poškodila přívod nafty natolik, že začala vytékat a hořet. Požár vedl k výbuchu části munice uvnitř tanku,“ vysvětluje.

Exploze v hořícím tanku T-72 byla devastující. Úlomek pancíře o váze 86 kg dolétl a zapíchl se do zahrádky téměř 150 metrů daleko. Věž tanku vážící více než 11 tun letěla vzduchem 78 metrů a dopadla na roh budovy garáží v objektu kasáren. 142 metrů letěla střelecká věžička z věže tanku a dopadla mimo kasárna za vrátnici sousedícího podniku skloporcelánky.

Věžička při letu ztratila nejen protiletadlový kulomet, který nakonec našli ohnutý v hasičské zbrojnici, ale také tělo jednoho z důstojníků, který řídil hasební zásah a stál na věžičce střelce. Dodnes jsou na věžičce patrny stopy po jeho obuvi, která se otiskla do laku. Většinu zemřelých vojáků výbuch roztrhal. „Narazil jsem na mnohé části lidských končetin,“ vzpomíná Bilický.

Když došlo k prvnímu výbuchu prachu jednoho náboje o váze 10 kilo, vojáci už tank hasili. Po výbuchu od hořícího tanku utekli. Jeden z velících důstojníků pak vylezl na tank a zjistil, že by se mohlo v hašení pokračovat. Před garážemi byla vrstva kvalitního nezamrzlého písku, proto velitel nařídil hasit stroj tímto materiálem.

Uběhlo několik minut, na velitelské věži pořád stál velící důstojník a střeleckým vstupem do tanku se sypal písek. Pak se ozval druhý výbuch. Zahynuli při něm tři nadporučíci, jeden seržant a 13 vojínů. Třetí explozi, která by smetla všechny v okolí, zabránil pyrotechnik Bilický.

PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 2/2
DALŠÍ ČÁST

Akční letáky