Výzkumná agentura Sanep prohrála, Nejvyšší soud zamítl její dovolání

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Foto: Deník

Nejvyšší soud České republiky zamítl dovolání výzkumné agentury Sanep v soudním sporu se Sdružením agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění Simar. Agentura žalovala sdružení kvůli tomu, že zveřejnilo kritiku jejích výzkumných metod. 

Bezmála šestiletý soudní spor se týká otevřeného dopisu, který Simar zveřejnil 31. října 2011. Sdružení v tomto dopisu vyzvalo agenturu Sanep, aby prokázala, že její výzkumná šetření mají vypovídací hodnotu a že jsou založena na standardech kvality uznávaných místní i mezinárodní odbornou veřejností, a aby je podrobila podobně jako další agentury nezávislé kontrole.

Telefonování nevýhodné například pro ženy samoživitelky, tvrdí sdružení

Místo „šmejdů“ nastoupili operátoři, tvrdí sdružení

Simar dlouhodobě vytýkal Sanepu zejména to, že vydává názory lidí ochotných odpovídat v internetových výzkumech za názory celé populace, aniž by zohlednil specifika internetové populace a to, že určité skupiny obyvatel internet nepoužívají.

Sanep reagoval na otevřený dopis žalobou s tím, že jde o zásah do jeho dobré pověsti a o narušení hospodářské soutěže. Vrchní soud v Praze ale loni v létě jeho žalobu zamítl. "Protože ani v soutěžním prostředí nelze bránit veřejné debatě o veřejných záležitostech, nelze než jednání žalovaného považovat za přípustnou kritiku v rámci garantované svobody projevu," uvedl Vrchní soud.

Výzkumná agentura podala proti tomuto verdiktu dovolání k Nejvyššímu soudu. Podle jejího ředitele Oldřicha Zajíce je Siar soukromým zájmovým sdružením, které "nemá ze zákona jakékoli oprávnění či zmocnění posuzovat kvalitu práce svých konkurentů, ani oprávnění určovat, co je a co není ve veřejném zájmu." 

Václav Postránecký v kampani Sdílej bezpečně

"Sdílejte bezpečně," upozorňuje nový projekt uživatele internetu

Nejvyšší soud nyní toto dovolání zamítl, na což upozornilo sdružení Simar v tiskové zprávě. "Právní zástupkyně agentury Sanep nezformulovala žádnou právní otázku, která by mohla založit přípustnost odvolání a ani z obsahu jejího podání nelze přípustnost odvolání dovodit," citoval Simar rozhodnutí Nejvyššího soudu.